Борисов се скара на АПИ заради винетките за живеещите около София

Общество

„Няма да има винетки за живеещите около София. Те са част от града. Още днес хората трябва да бъдат информирани, че няма да е нужно да си купуват винетки“. Това каза премиерът Бойко Борисов преди заседанието на правителството. Той се скара на шефа на АПИ и му нареди да отиде във всеки център на населено място около София, за да разясни на хората, че няма да плащат винетки. 

„Шефът на АПИ тука ли е? Защо ми правите тези номерца? А, защо ми правите номер? Нали знаеш, колко бързо ще се разправя с вас? Как може да ми изкарвате хората на улицата за някаква абсолютна глупост? Как ще плащат от Нови Искър или от Банкя или от съседните места винетки?! На изборите за София те гласуват ли за кмет на София? Е, защо ми го правите?“, попита Борисов. 

 

 

Повод за яростта на премиера стана вчерашният протест на жители на Нови Искър, които възроптаха срещу това, че трябва да плащат винетки, за да пътуват до София. В момента винетка се изисква за пътищата до Банкя, Панчарево, Нови Искър, както и Северната скоростна тангента, въпреки че са райони на Столична община. Към момента близо десет участъка на територията на общината са част от платената републиканска пътна мрежа. Междувременно стана ясно, че е била счупена една от камерите на тол системата, която следи за платени тол такси и винетки, на пътя за Бистрица.

От своя страна председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ Георги Терзийски увери, че нито един шофьор, който е преминал или ще премине по пътищата в границите на Столичната община няма да бъде глобен за липса на винетка, въпреки че формално такава е необходима и вече се осъществява контрол.

„Въпрос на време и на договорка на финансови параметри между Столична община и АПИ е отпадането на нуждата от винетки по Северната тангента, пътя за Банкя, за Нови Искър, Самоковско шосе, пътя за Мало Бучино, за Божурище и всички републикански пътища, по които се стига до населени места в рамките на Столичната община“, каза Георги Терзийски.

От ВМРО пък веднага предложиха решение на спорния въпрос - промяна в Закона за пътищата.

„Има правна възможност по Закона за пътищата да бъдат изключени от системата за платено преминаване пътищата между София и населените места, които са част от общината. Това е предложение, което сме коментирали с колеги от ГЕРБ включително. Предложението е готово, ще бъде внесено в деловодството на Народното събрание“, заяви председателят на транспортната общинска комисия Карлос Контрера през журналисти в парламента. Той мотивира промените и с обществения транспорт.

„По действащата правна рамка към този момент автобусите на градския транспорт също трябва да заплащат тол такса. Това е превоз, който се субсидира от Републиканския бюджет и от бюджетите на общините. За София става въпрос за 168 автобуса, които от 1-ви март ще трябва да заплащат тол такси. Това са разходи за над 1,3 – 1,5 млн. лв. само за Столична община“, уточни Контрера и апелира народните представители в бърз оперативен порядък да внесат за разглеждане промените в закона за пътищата, според които се планира и автобусите на градския транспорт да бъдат изключени от тол системата. 

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Петролът поевтинява, тъй като по-слабите перспективи за търсене засенчват опасенията за доставките от Близкия изток
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Бургас ще е домакин на Евровизия 2027
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
МОН предлага единна система за проследяване на детското развитие
Времето в четвъртък: Захлаждане, краткотрайни валежи и градушки
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна