БСП дава на Конституционния съд Бюджет 2018

Общество

Парламентарната група на БСП дава процедурата по приемане на Бюджет 2018 г. на Конституционния съд, заяви депутатът от БСП Жельо Бойчев.

„След поредното заседание на среднощно приемане на Бюджет 2018 г., след като ГЕРБ и ОП скриха дебата по обсъждането му от българските граждани, и след случилото се снощи, ПГ на БСП за България дава процедурата по приемане на КС. Това се превръща в политика на ГЕРБ. Вчера ни беше обяснено, че цялата процедура по обсъждане на бюджета няма никакъв смисъл, защото МС вече е направил предложение и не можело да стават промени", заяви Бойчев.

Депутатът визира предложението на Васил Антонов от БСП за отпускане на 1,13 млн. лева за храма „Александър Невски“ и Зографския манастир, което първо беше прието, а в последствие отхвърлено при гласуването на бюджета. Тоест, след приемане на целия бюджет на второ четене депутатите снощи не са прегласували неговата рамка, в която тези разходи за ремонт не били отразени. Това е довело до извънредно заседание на председателския съвет на парламента, където приетото на второ четене предложение на БСП е било прегласувано и отхвърлено. Така се е стигнало до трето четене на текст от закон, което е противоконституционно.

„Предложението на Васил Антонов беше прието, но в крайна сметка с окончателното гласуване то не се съдържа в бюджета. Дори тези свети места не пречупиха ГЕРБ от опита им ежедневно да демонстрират силата си. Министър Горанов не пое ангажимент да финансира тези свети места. За сметка на други български светини ще се отделят средствата, не това беше смисълът на предложението ни“, каза депутатът на БСП.

Самият Антонов коментира, че чл. 6, от бюджета, който се отнася за допълнително отпускане на тези средства, е бил гласуван и реално е действащ, заради това ще дадат бюджета на КС.

„Властта в България произтича от народа, а оттам от парламента. Не може министър Горанов да налага волята си на Народното събрание. БСП категорично ще се противопостави на тенденцията от страна на ГЕРБ непрекъснато да обезличава парламента“, посочи той, по повод думите на финансовия министър, че през зимата бюджетът се приема по тъмно.

В отговор на БСП председателят на финансовата комисия Менда Стоянова (ГЕРБ) обясни, че предложението на Антонов не е било прието на второ четене на бюджета в комисията, а приемането му в пленарна зала е станало при объркване на депутатите и с един глас.

„Ако Антонов беше дошъл на заседанието на финансовата комисия, да защити предложението си, щяхме да бъдем убедени в отпускането на въпросните 1,13 млн. лева за Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и Зографския манастир и щяхме да приемем предложението му”, каза Стоянова.

„БСП може би не е искала да се приеме предложението, а да се сезира Конституционния съд, за да се създава грешно впечатление. Действията на социалистите е див популизъм. Цялата процедура по приемането на бюджета е законна”, категорична е Менда Стоянова.

„Радвам се, че от БСП са решили да дадат този случай на КС, за да стане ясно, че тук противоконституционност няма”, допълни Стоянова.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
От ЕЦБ предупреждават, че климатичната криза представлява нарастваща заплаха за „основната финансова стабилност“
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
9 идеи за безплатна реклама