Испанският съд вика Пучдемон на изслушване, той говори от Брюксел
Испанският Върховен съд е призовал уволнения премиер на Каталуня Карлес Пучдемон и 13 членове на регионалната администрация на изслушване утре в 9,00 часа местно време.
Сепаратисткият лидер и неговите министри, които са заплашени от обвинения за бунт и размирици, трябва да се явят утре и в петък на Национално изслушване - състав магистрати, които разглеждат чувствителни дела. Ако не го сторят, испанското правосъдие може да издаде заповеди за арестуването им.
Вчера Пучдемон заяви, че не търси политическо убежище в Брюксел, където замина след събитията в края на седмицата. Дори и да търси политическо убежище обаче, трудно би го получил като европейски гражданин от страна-членка на ЕС.
Няколко часа преди да бъде призован от Върховния съд, каталунският лидер даде да се разбере, че не мисли да се върне бързо в Испания. На първата си пресконференция, след като Мадрид пое контрола над управлението в Каталуня, Пучдемон заяви, че е пристигнал в Мадрид от съображение за сигурност и иска гаранции за „независим и справедлив процес, с ясно разделение на властите, както в повечето европейски страни“.
Пучдемон нае за свой адвокат експерта по екстрадициите Пол Бекаерт, който през 1990-те години съветва членове на баската терористична групировка ЕТА. 68-годишният адвокат, специалист по правата на човека, може да помогне на каталунските политици да оспорят пред белгийското правосъдие евентуална европейска заповед за арест.
Без заповед Пучдемон има право да 90-дневен престой в Белгия, както всеки гражданин на ЕС.
Той обаче може да се окаже в много деликатна ситуация заради другото обвинение – за присвояване на обществени средства, с което Мадрид го заплаши заради разходите от над 6 млн. евро за незаконния референдум. За разлика от обвинението за бунт, в белгийското законодателство има почти идентичен текст за присвояване и Брюксел трудно може да откаже екстрадирането на Пучдемон. Ако не иска дипломатическия скандал.
Премиерът Шарл Мишел заяви вчера, че сепаратисткият лидер не е бил поканен от белгийското правителство и ще бъде третиран като всеки друг гражданин на ЕС.
Брюксел и Мадрид вече веднъж стигнаха до ръба на дипломатическа криза, след като Мишел разкритикува полицейското насилие по време на референдума за независимост на 1 октомври.
В речта си от Брюксел Пучдемон описа Испания като несъвършена демокрация в ней-добрия случай, а в най-лошия – като авторитарен режим, който потиска законните народни стремежи с използването на сила и с трикове на управляващите.
От изявлението му стана ясно, че иска от Брюксел „да интернационализира конфликта“ в Каталуня и да призове ЕС да „реагира“.
Междувременно белгийският политик Ги Верхофстад, лидер на групата на либералите ALDE в европейския парламент, част от която е и партията на Пучдемон, го иронизира с карикатура във Facebook на популярния рисуван герой Тентен: "не съм сигурен за сравнението с Тентен. Той винаги намира решения в приключенията си, докато Пучдемон хвърли Каталуня в хаос и опустошение", коментира политикът.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.