Кирил Петков към депутатите: Правете си коалиционните срещи, но вижте бюджета
„Да, правете си коалиционните срещи. Говорете за нещата, които мислите ще ви помогнат да формирате правителство, но вижте бюджета. Той в момента трябва да се гледа в комисиите в НС и ако може да бъде приет другата седмица, ще бъде идеално“. Това заяви пред БНТ служебният министър на икономиката Кирил Петков
Той се надява актуализацията на бюджета да бъде приета в НС другата седмица.
Промените в бюджета са, че е намален дефицитът, има актуализация на пенсиите, по начин по който 42% от пенсионерите няма да са под линията на бедност. Заделени са 400 млн. за бизнеса у нас от септември до декември, ако се наложи заради ковид кризата да се затворят бизнеси, уточни Петков.
„Едновременно с това има пари и за лекарите. Как става това? Хем има пари за лекарите, хем има пари за бизнеса, хем има пари за актуализация на пенсиите. Единственият начин това да се случи е като няма пари за правителствен комплекс, не се вкарват пари по странни места като малки водоеми, бюджетите за строителството са внимателно прецизиране и няма изтичане на пари от АПИ. Като тези неща се спрат може да имаш малко по-ясен бюджет от предвиденото“, обясни служебният министър.
За бъдещия кабинет, той заяви, че единственият начин да се направи промяна в страната е, ако в редовния кабинет се вкарат от този тип независими хора, чието поприще извън политиката е по-добро, отколкото в политиката.
Според него е много по-важно каква работа вършат народните представители, като намаляването на депутатските заплати не е толкова важно.„Има много големи заплати на много места, като никой не чува за тях. Аз бих се фокусирал повече върху контрола на държавните дружества“ коментира той.
„Със сигурност трябва да си получават парите по банков път, абсурдно е да ги получават кеш. Много по-важно е каква работа ще свършат и какъв е контрола върху големите милиони и милиарди“, добави служебният министър.
За себе си заяви, че е приел предложението за служебен министър, защото е имал фрустрация как България не си изпълнява потенциала. Ходил е на протести, но е решил, че ако може да промени системата, това трябва да стане отвътре.
„Реално губя лични средства. Но има чувството на удовлетвореност, че правим промяна, която толкова дълго я чакахме. Доволен съм, че хората видяха, че може да има разлика в управлението, че може да има хора и политици, които да се грижат за техния интерес“, коментира той.
„Искам да има стандарт, да сме качили до някаква степен очакванията, че това трябва да се изисква от всеки един човек в държавната администрация, всеки един ръководител и трябва да се смени мантрата, че по-друг начин не може, защото всичките са маскари и крадци. Не! Може човек да е на тези позиции и да защитава публичния интерес. Ако хората са видели това в последните 9 седмици, аз ще съм много щастлив, за да се спрат безобразията от последните години“, добави служебният министър.
На въпрос за предложението, което беше получил от ИТН за редовен министър, заяви, че то не е давало тези параметри.
„Не може човек да има икономическа стратегия, без финансова стратегия. Никога не сме получавали предложение, което да можем цялостно да реализираме стратегиите, които искаме“, каза министър Петков.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Япония за първи път в историята си има обединена Национална разузнавателна служба
Свят |САЩ се сблъскват с най-високия брой случаи на зараза с морбили от началото на 90-те години на миналия век
Свят |За първи път от 4 г.: Социологически центрове в Русия отчетоха рекордно нисък рейтинг от 33 % за партията на Путин
Свят |Най-голямата евросделка от 4 г.: Основателят на Zara купи огромен бизнес център в Париж за 912 милиона долара
Компании |На фокус следващата седмица: Въпрос за 100 долара
Икономика |25 безполезни, но много любопитни факти
Маркетинг |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Силен вятър от запад носи дъжд и захлаждане
България |Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Автомобили |На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
На днешната дата |Елена Цонева-Папуджиева, управител и основател на PR Care
Без банери |Художници, учени, реки или птици: Гласувайте за дизайна на новите евробанкноти
Икономика |Гърците масово нямат средства за почивка, отсядат при роднини или ходят на къмпинг
Свят |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.