Консерваторите печелят изборите в Норвегия

ЕС

Дясната коалиция в Норвегия и по-малките и съюзници в център-дясното печелят парламентарните избори с малка преднина, съобщи Франс прес. Това ще позволи на премиерката Ерна Солберг да стане първият консерватор от 30 години насам, спечелил изборите два пъти поред.

По официални данни от преброяването на 95,1% от гласовете консерваторите ще разполагат с 89 места в парламента, а левоцентристите с 80. 

Готова съм за още 4 години, заяви премиерката Солберг вчера в началото на деня на оспорваните избори.

Преди 4 години 56-годишната консерваторка формира правителство на малцинството с Партията на прогреса. По време на кампанията тя игра с картата на успокояващата приемственост. По време на мандата й страната, която е най-големият производител на петрол в Западна Европа, преодоля 2 кризи – в петролния сектор заради спада на цените през 2014 и мигрантската през 2015.

Правителството намали данъчния натиск, за да даде тласък на икономиката и да подготви страната за пост-петролния период.

По много от темите консерваторите и левите остават на едно мнение – продължаване на петролните проекти в Арктика, строгата политика към мигрантите, тесните връзки с ЕС, в който Норвегия не членува.

Само левите еколози имат различна позиция за петролната индустрия и настояват за спирането на сондажите и прекратяване на производството на петрол в рамките на 15 години. Те получиха едва 3,2% от гласовете на избирателите и запазва единствения си депутатски мандат в Стортинга.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 26 август. Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия
КФН: Системата „Бонус-Малус“ влиза в сила от днес
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Защо традиционният 90-дневен план за излизане на пазара вече не работи?
Иран и Оман обсъждат временен коридор през Ормузкия проток на фона на безизходицата в преговорите между Вашингтон и Техеран
Времето в сряда: Захлаждане, валежи и гръмотевици
Кънтри певицата Доли Партън почина на 80-годишна възраст
Пожарите в Европа разкриват скрити боеприпаси от Първата и Втората световна война