Мораториумът за нови лекарства падна

За 34 минути, в последния си пленарен ден за тази година, депутатите отмениха мораториума върху новите лекарства за хора, страдащи от тежки и редки болести.
Управляващи и опозиция си благодариха взаимно, че са стигнали до консенсус. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обобщи ситуацията с три думи: "справедливост, ред и урок - как не трябва политиците да постъпват друг път", отбеляза Нова тв.
Законопроектът беше внесен от Цветан Цветанов, Корнелия Нинова, Мустафа Карадайъ, Албена Найденова и Волен Сидеров на 20.12.2017 г. Той беше гласуван на първо и второ четене в днешното пленарно заседание.
Мораториумът, който спря финансирането на новите лекарства, бе потвърден преди това два пъти – при приемането на бюджета на НЗОК и при гласуването на ветото на президента. Ден по-късно обаче премиерът Бойко Борисов заяви от Брюксел, че е готов да преразгледа мораториума за онези лекарства, които се използват в ЕС.
Последва изявление на Цветан Цветанов заяви, че ГЕРБ дават заден ход. След серия разговори лидерът на депутатите от ГЕРБ обяви, че управляващите са готови да променят решението си. Постави и условието, че прегласуването ще се състои, ако има пълно съгласие на всички парламентарни групи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Парламентът прие на две четения в едно заседание промени в държавния бюджет
Политика |Технологичният сектор подкрепи европейските фондови борси*
Финанси |DeepL обмисля първично публично предлагане в САЩ
Технологии |Мартин Димитров: До края на годината дефицитът ще бъде 5,1%
Икономика |"Възраждане" се обяви против увеличаването на тавана за работници от трети страни в предприятията
Политика |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Започва плановият 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в "Дружба" 2
ЕС |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.