Над 1 млн. турци гласували зад граница за референдума

ЕС

Над 1 милион турски граждани са гласували зад граница и на турските ГКПП за референдума в Турция по серия конституционни промени, с които може да бъде въведена президентска система на управление в Турция. На територията на страната всенародното допитване ще се проведе в неделя, 16 април.

Вчера приключи гласуването за референдума на турските граждани, живеещи извън Турция, които подаваха своите бюлетини в дипломатическите представителства. Гласуването на турските ГКПП обаче, включително на Капъкуле/Капитан Андреево, Хамзабейли/Лесово и Дерекьой/Малко Търново, а така също и на летищата и пристанищата ще продължи до 16 април с приключването на вота в Турция.

Според медиите избирателната активност на турските граждани зад граница е около 51-52 процента при общо 2,5 милиона избиратели в 31 страни в Европа.

Анадолската агенция предаде, че турските избиратели в България са проявили висока активност във вота, който се състоя на 7, 8 и 9 април в посолството на Турция в София и консулските служби в Бургас и Пловдив, където са били разкрити общо 5 избирателни секции. По думите на турския посланик в София Сюлейман Гьокче броят на турските избиратели в България е около 10 хиляди души.

Подадените зад граница бюлетини ще бъдат транспортирани с товарни самолети на "Търкиш еърлайнс", а преброяването им ще стане на 16 април веднага след приключване на гласуването в Турция.

Бюлетините, подадени зад граница, ще имат решаващо значение за изхода от референдума.

От днес в Турция влизат в сила определени ограничения за предизборна пропаганда, които са определени от Висшата избирателна комисия (ВИК). Според тях премиерът, министрите и депутатите до 16 април нямат право да ползват служебни коли, самолети, а също и обществени средства за провеждане на митинги и други прояви. При нарушение на забраната ВИК има право да им потърси съдебна отговорност.

През настоящата седмица Турското радио и телевизия /ТРТ/ ще излъчва изявленията на представители на политическите партии в страната. Президентът Ердоган обяви по-рано пред ВИК, че няма да използва правото си да прави изявления по ТРТ.

Източник: БТА

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
Новата система за влизане в ЕС окончателно влиза в сила от днес
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори
Тръмп предупреди Иран да не въвежда такси за преминаване на кораби през Ормузкия проток
Полицията със спецакция за безопасността на движение по пътищата по празниците
На днешната дата, 10 април. Разпети петък
Изтегляне на войски на САЩ: Тръмп планира отмъщение за НАТО след недостатъчната подкрепа за удара в Иран