Нов регистър за вписване на синдикалните и работодателските организации

Общество

Синдикалните и работодателските организации ще се вписват в специален регистър към окръжните съдилища. Това предвижда приетите на първо четене днес в парламента промени в Кодекса на труда, внесени от Светлана Ангелова от ГЕРБ и група народни представители. Промените бяха приети единодушно с 91 гласа "за".

Процедурата по регистрацията пред съответния съд следва да се извършва по реда на Гражданско процесуалния кодекс, където е регламентирано специфичното производство, свързано с вписването на юридическите лица.

Този регистър следва да е отделен от съществуващите към момента регистри за юридическите лица, посочи Светлана Ангелова. В регистъра не се предвижда вписване на целите на организацията, както и средствата за постигане на целите, защото те са определени в други текстове от трудовото законодателство.

Създаването на ясен режим за регистрация на синдикалните и работодателските организации ще доведе до по-голяма прозрачност на социалния диалог, смята Ангелова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
В САЩ има 28 млн. милионери. Ето какви са добрите практики, които повечето от тях споделят
Полковникът от KFC танцува в името на достъпното пържено пиле
Франция и Великобритания организират конференция за Ормузкия проток
ЕС отчита рекорден излишък от 221 милиарда евро при търговията с лекарства и фармацевтични продукти
Германия намалява акцизите върху горивата за два месеца
Световната банка предупреждава: Задава се глобална криза с недостиг на работни места
След изборите: Унгарският форинт с най-високо ниво от 4 години