Управляващите предлагат 10-годишна абсолютна давност за "вечния длъжник"

Общество

Управляващите внесоха в Народното събрание промени в Закона за задълженията и договорите, с които се предвижда 10-годишна абсолютна давност на събиранията от физическите лица. Законодателна инициатива на ГЕРБ и „Обединени патриоти“ има за цел да сложи край на практиката на т. нар. „вечен длъжник“. Правилото за опрощаване на дългове обаче няма да важи за задължения на еднолични търговци, както и за дългове, произтичащи от непозволено увреждане и неоснователно забогатяване.

"Ние защитаваме добросъвестния длъжник. Нещо, което от самото начало искахме. След приключването на тези 10 години, кредиторите няма да имат право на претенция по съдебен ред, или по друг начин, да искат събирането на това вземане", аргументира предложението Искрен Веселинов от ВМРО.

"България е единствената страна-членка на ЕС без правна регламентация, която да слага край на задълженията на физически лица. Това е много важно, защото имаме и други преследвания - това на колекторите. За физическите лица за съжаление, даже и когато им се разпродаде имуществото, даже когато вече няма как да удовлетворяват  претенциите на кредиторите, когато са минали 10 – 15 - 20 години, имаме казуси. Даже, когато почине длъжникът, неговите наследници продължават да дължат", подчерта евродепутатът Емил Радев.

Според него, промените в Закона за задълженията и договорите ще разрешат този проблем по бърз и евтин начин както за длъжника, така и за кредитора.

"Няма да са нужни скъпоплатени адвокати, юридически услуги. Само с едно заявление след изтичане на 10-ата година ще трябва да се прекратят и изпълнителни дела, както и съдебно преследване. Така че, надявам се още тази година вечни длъжници в България да няма", каза още евродепутатът Емил Радев. 

При представянето на законопроекта управляващите обясниха, че идеята за него е възникнала при обсъждането на коалиционния им съвет на проектозакона за личния фалит, предлаган от Патриотите. Той няма да отпадне – работата по него ще продължи и ще бъде приет до края на мандата на настоящия парламент, увериха управляващите. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Великобритания продължава да чупи рекорди по тежки горещини
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Гръцка платформа сравнява цените на стоките и в България
Балеарските острови затягат сигурността по суша, море и въздух преди пълното слънчево затъмнение
Звездите за бизнеса от 10 до 16 август: Баланс между амбициите и реалните възможности
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка