Видни политици и техните семейства ще бъдат щателно проверявани за пране на пари

Видни политици и техните семейства ще бъдат щателно проверявани за пране на пари

Парламентът гласува на първо четене Закона за мерките срещу изпирането на пари. Очаква се чрез него да се засили превантивната дейност срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, борбата срещу корупцията, както и обмен на информация.

Под удара на закона вече ще попадат видни политически личности - президенти, премиери, министри, депутати, конституционните и върховните съдии, кметовете, шефовете на държавни предприятия, висшите офицери, посланиците, ръководителите на централната банка и на Сметната палата, както и техните близки.

Вносител на закона е Министерският съвет, а проектът му е изготвен от работна група от ДАНС и МВР. Целта на промените е законът да бъде в съответствие с европейското законодателство.

Законът разширява контрола и до всички физически лица, за които има данни, че са в близки търговски, професионални или други делови взаимоотношения с видните политически личности или негови роднини.

Службите ще изискват информацията от банките, нотариусите, партиите, лизинговите компании, попечителски фондове и други подобни чуждестранни образувания.

От левицата изразиха притеснения, че чрез закона ще се нарушат правата на гражданите и бизнеса. От ГЕРБ обаче обещаха, че законът срещу прането на пари няма да репресира български граждани.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Как да научите мозъка си да преодолее перфекционизмa?
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 3 до 9 ноември
Шефът на Microsoft за изкуствения интелект: Само биологичните същества могат да бъдат съзнателни
Обирът в Лувъра: Дело на дребни престъпници
България е единствената страна в ЕС, която събира за рециклиране толкова устройства, колкото продава на пазара
Защо най-големият производител на течен шоколад поведе война срещу турските продавачи на лешници?
Срути се средновековна кула в историческия център на Рим
САЩ искат повече държави да използват долара. Кои са кандидатите?