Външните министри на Г-7 призоваха Русия да разкрие програмата "Новичок"

Външните министри на Г-7 призоваха Русия да разкрие програмата Новичок

Външните министри на Г-7 призоваха Русия да разкрие програмата "Новичок"

Министрите на външните работи на Г-7 призоваха Русия да разкрие програмата си за химически оръжия "Новичок", предава БНР.

Първите дипломати на САЩ, Канада, Франция, Германия, Италия, Великобритания и Япония определят програмата като заплаха срещу всички.

В съвместно изявление те посочват, че споделят извода на Лондон, че, от една страна, е много вероятно Москва да е отговорна за отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му, а от друга страна - няма друго възможно обяснение. Според тях отказът на Москва да отговори на основателните въпроси на британското правителство само изваждат наяве нейната отговорност.

Според министрите "Русия е възприела по един повтарящ се начин едно безотговорно и дестабилизиращо поведение, по-специално, месейки се в демократичните системи на други страни".

Организацията за забрана на химическите оръжия обяви миналия четвъртък, че лабораторните анализи потвърждават констатациите на Великобритания относно идентичността на токсичния химически агент, използван в Солсбъри за отравянето на Скрипал и дъщеря му Юлия, но без да установяват чия е отговорността. Москва обвинява организацията, че е подправила резултатите.

Москва трябва да разпространи цялата си бивша, недекларирана на ОЗХО, програма за Новичок в съответствие с международните си задължения, настояват страните от Г-7.

Програмата "Новичок" е сбор от нервнопаралитични агенти, разработени от СССР през 70-те и 80-те години. Според британските власти нервнопаралитичният агент, използван срещу Скрипал, идва от тази програма. Това използване на нервнотоксичен агент с военно качество - тип разработен в Русия - представлява първото офанзивно използване на нервнотоксичен агент в Европа от края на Втората световна война и поставя под сериозен въпрос не само на сигурността на Великобритания, но също и на нашата обща сигурност, отбелязва Г-7. Това е заплаха срещу всички нас, допълват външните министри на седемте страни.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 7 декември. Рождениците днес
Какво можем да научим от сагата около Сам Алтман за лоялността на работно място
"Пирогов" завежда колективен иск срещу министър Хинков, шефът на болницата поиска проверка от Прокуратурата
Цитат на деня
Времето: Валежите продължават, в масивите от Западна България ще се образува нова снежна покривка
Yum! Brands купува над 200 ресторанта на EG Group в Обединеното кралство и Ирландия
Републиканците в Сената на САЩ блокираха нова финансова помощ за Украйна и Израел
Терзиев: Крайният срок да имаме председател на Столичния общински съвет е 12 декември