Затягат контрола върху обществените поръчки

Затягат контрола върху обществените поръчки

Правителството ще затегне контрола върху възлагането на обществени поръчки. За целта е изготвена нова наредба в Закона за обществените поръчки, която Министерски съвет я публикува за обществено обсъждане.

Според промените в бъдеще оценките по техническите спецификации при възлагането на обществени поръчки ще се извършват от външни експерти. Оценките ще бъдат вписвани в специален списък и ще бъдат определяни на случаен принцип чрез специализиран софтуер при оценка на документацията.

При определянето на оценителите ще се избира между експертите в областите, които съответстват на предмета на поръчката, определен от възложителя. Проверката ще трае максимум 5 дни.

Заплащането ще стане на база на време, но не повече от 40 астрономически часа, като всеки час ще се заплаща по 10 лв.

Експертите, които ще се занимават с оценката, трябва да имат висше образование (със степен бакалавър или магистър) и поне четири години професионален опит в заявената област. Кандидатите ще подават специални заявления, че искат да бъдат експерти към Агенцията по обществени поръчки.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Като в "доброто" старо време: Първият "Магазин за хората" дебютира с опашки и празни рафтове
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 15 до 21 декември
Кая Калас: Постигането на сделка за финансиране на Украйна става все по-трудно
Проучване: Украинците не приемат мир на цената на територия и армия
ПП-ДБ смята нов кабинет в този парламент за невъзможен, ГЕРБ-СДС призова президента да участва в изборите
На днешната дата, 15 декември. Имен ден празнува Свобода
Бейби бумъри, Gen X, милениали, Gen Z - съществуват ли те в България?
Съвети от банкерите: Какво да правим при смяната на лева с евро?