Втора голяма изненада на Световното – Япония победи един от фаворитите Германия

Япония поднесе втората голяма изненада от началото на световното първенство, след като победи с 2:1 Германия в мач от група Е на турнира. Азиатският отбор се наложи над един от фаворитите за световната титла след обрат. Първата голяма изненада на турнира беше победата на Саудитска Арабия над  другия голям фаворит – Аржентина.

След първата част Германия водеше с гол на Илкай Гюндоган от дузпа, но след паузата Япония вкара два гола. Отбелязаха ги резервите Рицу Доан в 75-ата минута и Такума Асано в 83-ата.

Подобно на мача между Саудитска Арабия и Аржентина, отново отборъ,т сочен за фаворит пропусна много положения, имаше и отменен гол, а след това допусна обрат. Германия отправи общо 24 удара, от които осем точни. За 90 минути японците отправиха три точни удара, но това се оказа достатъчно, за да спечелят. Преди почивката отборът от Азия не направи почти нищо в атака. За Япония това е най-голяма победа на световни финали и едва шеста в историята. За пръв път азиатците побеждават водещ отбор от Европа.

Селекционерът на Германия Ханс-Дитер Флик заложи на четирима дебютанти на световни финали сред титулярте - Давид Раум, Нико Шлотербек, Джама Мусиала и Кай Хаверц.  Противно на очакванията за надмощие на Германия от началните минути, то първата възможност за гол се откри пред Япония. В осмата минута Гюндоган загуби топката в центъра, японците организираха контраатака, а Дайзен Маеда реализира, засичайки центриране отдясно.

До края на първата част с пропуски се отчетоха Мусиала и Томас Мюлер. Гол на Кай Хаверц в добавеното време пък беше отменен заради засада, отсъдена с технологията за видеоповторения (VAR). През второто полувреме Германия продължи да държи инициативата, но Япония потърси промени, като излезе с различна тактическа постройка. В крайна сметка, Япония победи с по-малко, но по-резултатни удари към вратата.