Американски сенатор от демократите подава оставка заради обвинения


В обширно отразено в американските медии изявление от Сената на САЩ Ал Франкен - сенатор от Демократическата партия, обяви, че в близките седмици ще подаде оставка. Решението му идва вследствие на повдигнати срещу него обвинения за сексуално непристойно поведение през годините от няколко жени - опипване и опити да целува насила, както и неудобни разговори с две жени с молби за сурогатно майчинство когато със съпругата му са имали проблеми със зачеването. Първото обвинение към него е било отправено на 16 ноември.

Речта му дойде ден след като близо 30 демократи го призоваха да напусне, предава Би Би Си. 

"Обявявам, че в близките седмици ще подам оставка от Сената", заяви Франкен. "Знам в сърцето си, че нищо, което съм правил като сенатор, не е донесло безчестие на тази институция", заяви още сенаторът от Минесота. "Може да се оттеглям от мястото си, но не се отказвам от гласа си", каза той. 

Бившият комик от шоуто "Saturday Night Live" и два мандата сенатор се извини на жените, отправили обвинения към него, но му беше наложено да напусне след като нови обвинения се появиха в сряда тази седмица. 

Той е вторият член на Конгреса, който се отказва от мандата си за последните два дни, след доайена-демократ от Камарата на представителите Джон Кониърс, обвинен в многократен сексуален тормоз над свои сътруднички, припомня БТА.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Най-малко 120 училищни директори в испанската област Валенсия подадоха оставки
Защо не е добра идея да карате със зимни гуми през лятото?
Плажовете на Халкидики премахват практиката чадър и шезлонг срещу едно кафе
Музеите в Англия се противопоставят на предложението за входна такса за чуждестранни туристи
tbi bank обяви Весела Колева за изпълнителен директор и член на УС
Financial Times: ЕС отказа достъп на британски стоки до единния си пазар
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Комуникационни грешки, които бързо подкопават доверието в лидерите