Десетки смъртни присъди в Демократична република Конго за убийството на експерти на ООН
Около 50 души са били осъдени на смърт в Демократична република Конго (ДРК) в събота във връзка с убийствата на експертите на ООН Зайда Каталан и Майкъл Шарп през 2017 г., предаде Ройтерс, като се позовава на правозащитна организация.
Сред осъдените на смърт е местен служител в имиграционните служби, а полковник от армията е получил присъда от 10 години затвор, съобщи Томас Феси, специалист по въпросите на Конго в "Хюмън райтс уоч". В страната има мораториум върху смъртното наказание от 2003 г., така че осъдените ще излежат доживотни присъди.
Феси, както и сестрата на Каталан, смятат обаче, че следователите са игнорирани евентуалното участие на високопоставени официални представители и че процесът не е разкрил истината.
Шведката Каталан и американецът Шарп са разследвали насилието между правителствените и паравоенни сили в централния регион Касаи през март 2017 г., когато са били спрени на пътя от въоръжени мъже, отведени в поле и екзекутирани.
Официалните власти обвиниха за убийствата паравоенното формирование "Камуина Нсапу". В началото ДРК отрече участие на държавни служители, но по-късно полковникът и още няколко служители бяха задържани и обвинени, че са работели заедно с бунтовниците.
След процес, продължил почти пет години, присъдите бяха произнесени от съда в град Кананага в събота.
Сестрата на Каталан Елизабет Морсби каза след присъдите, че показанията на свидетелите са били със съмнителна достоверност, а осъждането на полковник Мамбвени има за цел да отвлече вниманието. "За да излезе наяве истината е нужно да бъдат разпитани всички заподозрени, включително тези по-нагоре в йерархията", каза Морсби.
От своя страна Феси каза, че след присъдите все още има повече въпроси, отколкото отговори.
Шведската министърка на външните работи Ан Линде написа в Туитър: "От решаващо значение е разследването, включващо останалите, да продължи, за да разкрие истината и да донесе справедливост. Ние призоваваме властите да сътрудничат изцяло с механизма на ООН".
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.