Долната камара на американския Конгрес одобри законопроект, ограничаващ продажбите на оръжия
Контролираната от Демократическата партия Камара на представителите в САЩ одобри законопроект за засилен контрол на всички продажби на оръжия, съобщи Асошиейтед прес.
Това е първият голям законодателен акт в Конгреса за последните 25 години за регулиране на продажбите на оръжия. В подкрепа на мярката гласуваха 240 конгресмени, а 190 бяха против.
За да влезе в сила, нормативният акт трябва да бъде одобрен и от контролирания от републиканците Сенат, което е малко вероятно, предаде БТА.
Законопроектът предвижда засилени проверки на досиетата на хората, купуващи оръжие, включително в интернет, където проверките не са много стриктни, както и при предаването на оръжия от едно на друго физическо лице, съобщи Франс прес.
Влиятелното оръжейно лоби Ен Ар Ей изрази опозиция срещу тази мярка, която според него наказва гражданите, спазващи закона, за сметка на тези, които се сдобиват с оръжия незаконно.
Конгресменът от Републиканската партия Дъг Колинс заяви, че е абсурдно да се вярва, че законът ще засили сигурността на американците. "Той няма да предотврати и една стрелба", добави Колинс.
Демократката Сюзън Дейвис изрази задоволство от гласуването и го нарече "малка, но важна стъпка".
В САЩ носенето на оръжия е право, гарантирано от конституцията и 30 процента от пълнолетните са декларирали поне едно огнестрелно оръжие. През 2018 г. има 36 000 смъртни случая при стрелба с оръжие, отбеляза АФП.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |Хитлер победи Зелински на първия тур на местните избори във Франция
Любопитно |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |Италиански град остави званието „почетен гражданин“ на фашисткия диктатор Мусолини
Свят |Цитат на деня
Цитат на деня |Хитлер победи Зелински на първия тур на местните избори във Франция
Любопитно |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.