Джулиан Асандж арестуван, задържаха го в посолството на Еквадор в Лондон

Джулиан Асандж арестуван, задържаха го в посолството на Еквадор в Лондон

Основателят на сайта за разкрития Джулиан Асанж бе арестуван в Лондон, след като прекара години в еквадорското посолство в британската столица, предаде АФП. Новината бе потвърдена от британския вътрешен министър Саджид Джавид, който заяви, че Асанж (47 г.) ще бъде изправен пред съд, предаде БНР.

Асандж е бил задържан в самото посолство. Според информациите до момента Еквадор прекратил предоставеното му убежище и полицията била "поканена" в дипломатическата мисия. Президентът на Еквадор Ленин Морено излезе с изявление, че е отнел убежището на Асанж, защото непрекъснато нарушавал международни конвенции. Основателят на Уикилийкс имаше и еквадорско гражданство от декември, 2017 година.

През април 2017 г. директорът на ЦРУ Майк Помпейо нарече „Уикилийкс“ „недържавна враждебна разузнавателна служба, подстрекавана от страни като Русия“, но официални обвинения срещу Асанж не са повдигани. В последните месеци свързани с него американски граждани съобщиха, че са били разпитвани от властите.

Отделно той е заподозрян в изнасилване в Швеция, където го чака арест, ако посети скандинавската страна преди август 2020 г.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Пореден случай: Бившият директор на руското издателство "Правда" загина след падане от прозорец
Тръмп може да се позове на закон за извънредно положение, за да изпрати армията в американски градове
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Времето: Предупреждения от първа, втора и трета степен за обилни валежи в 23 области
Великобритания се отказа да съди заподозрени за китайски шпиони в името на добрите отношения с Пекин
Контраинтуитивни стратегии за преговори, които всъщност са печеливши