ЕП призовава Турция да освободи задържаните след опита за преврат журналисти

ЕП призовава Турция да освободи задържаните след опита за преврат журналисти

Европейският парламент призова с гласувана днес резолюция властите в Турция да освободят журналистите, които са задържани без убедителни доказателства за извършването от тях на престъпна дейност.

След неуспешния опит за военен преврат от 15 юли, правителството в Турция е арестувало поне 99 журналисти и писатели и е отменило журналистическата акредитация на поне 330 души.

Турските органи са закрили офисите на над 100 медии, оставяйки повече от 2300 души без работа.

Евродепутатите отбелязват, че „журналистите не следва да бъдат задържани въз основа на съдържанието на своите материали или предполагаема политическа принадлежност“ и призовават „турските органи да освободят журналистите и лицата, работещи в медиите, които са задържани без убедителни доказателства за извършването от тях на престъпна дейност“ след опита за преврат на 15-ти юли 2016.

Евродепутатите решително осъждат опита за преврат в Турция от 15 юли 2016 и „подкрепят законовите институции на Турция и тяхното право да предприемат действия в отговор на опита за преврат“, но подчертават, че това не може да се използва като претекст от турското правителство за допълнително потискане на законната и мирна опозиция и за възпрепятстване на мирното упражняване от журналистите и медиите на свободата на изразяване на мнение. Те припомнят, че „свободният и плуралистичен печат е основният компонент на всяко едно демократично и отворено общество“.

ЕП отбелязва, че турското правителство трябва да „стесни обхвата на извънредните мерки, така че те вече да не могат да се използват за ограничаване на свободата на изразяване на мнение“ и да не използва „широкообхватното турско законодателство за борба срещу тероризма“ за санкциониране на журналисти. Парламентът призовава Европейската служба за външна дейност и държавите членки да продължават да следят отблизо последиците на практика от извънредното положение, обявено в Турция след опита за преврат, което бе удължено с 90 дни от 19 октомври.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Затвориха Шуменското плато, посетители подали сигнал за едър хищник от семейство котки
Цените в ресторантите и хотелите у нас - наполовина на средните за ЕС
Левон Хампарцумян: Мерките на НАП срещу спекулата са психотерапия
ЕС и Великобритания ще проведат преговори с Иран, Тръмп си даде две седмици за решение относно конфликта в Близкия изток
Румен Спецов: Минералната вода у нас е поскъпнала с 40% за две седмици
Голяма аномалия: Космически кораб Starship се взриви по време на изпитания в Тексас
Достъпността на жилищата у нас продължава да спада
На днешната дата, 20 юни. Настъпва астрономическото лято