Исторически спад на въглеродните емисии през пандемичната 2020 година
Глобалните емисии на въглероден диоксид, причинени от изгарянето на въглища, петрол и газ, са спаднали с рекордните 7 процента през пандемичната 2020 година. Това става ясно от ново изследване на европейски учени, цитирано от световните агенции.
Количеството на вредни емисии е намаляло с 2,4 милиарда метрични тона спрямо 2019 година до сегашното равнище от 34 милиарда метрични тона въглероден диоксид, показват данните на Глоубъл карбън проджект (Global Carbon Project), публикувани в списанието "Ърт систъмс сайънс дейта".
Спадът на емисиите е особено отчетлив в САЩ (-12 на сто) и ЕС (-11 на сто), отбелязва БТА.
"Тук намалените емисии от използването на въглища и ефектите от свързаните с пандемията ограничения съвпаднаха", обяснява Юлия Понграц от университета "Лудвиг Максимилиан" в Мюнхен, един от авторите на изследването, цитирана от ДПА.
В Китай обаче спадът е едва 1,7 на сто, изтъква Асошиейтед прес.
Като цяло емисиите се увеличават по-бавно от предишни години, а с пандемията от коронавируса спадът стана значителен, отбелязва Понграц.
"Дали това обаче вещае трайна тенденция, зависи в голяма степен от начина, по който мерките в стимулиращите пакети за Ковид-19 се прилагат по света", подчертава тя. Към този момент е невъзможно да се прецени дали понижението на емисиите ще продължи и в бъдеще, предупреждава екипът, ръводен от Пиер Фридлингщайн от Университета в Ексетър в Англия.
По време на глобалната финансова криза също се е наблюдавал спад на въглеродните емисии, но през 2010-та, когато започва възстановяването на икономиката, те са се увеличили с 5 %.
В момента има аналогичен пример - към октомври 2020 година емисиите са се върнали на нивата от 2019 година. Учените уточняват, че сега хората си стоят вкъщи, пътуват по-малко с автомобил и самолет, но след края на пандемията се очаква вредните емисиите да скочат отново. Един от авторите на изследването подчертава, че карантинните мерки не могат да бъдат решение за справяне с климатичните промени.
Междувременно лидерите на 27-те страни от ЕС постигнаха споразумение по нова, по-висока от досегашната климатична цел - до края на десетилетието да намалят нетните емисии на въглероден диоксид в блока най-малко с 55 на сто спрямо нивата от 1990 година, предадоха световните агенции. След среднощни дискусии по време на двудневната си среща на върха в Брюксел 27-те държави членки одобриха предложението на Европейската комисия да повиши междинната цел на блока по пътя към климатичната неутралност до средата на века.
Така бе избeгната изключително неудобната задънена улица преди климатичната среща на ООН този уикенд, отбелява Асошиейтед пре.
Постигнатото споразумение е голяма стъпка в сравнение със сегашната цел от 40%, още повече, че бе подкрепено и от групата държави, зависими от въглищата и то, в навечерието на климатичната среща на ООН този уикенд.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.