Италианската икономика показва признаци на възстановяване

Италианската икономика показва признаци на възстановяване

Италианската икономика стъпва на краката си след безпрецедентния спад заради коронавируса, оповести Националният статистически институт Истат, цитиран от ДПА и БТА. От май италианската икономика показва редица признаци на възстановяване, се посочва в месечния бюлетин на Истат, публикуван днес.

Статистическият институт отчита положителни данни за промишленото производство, заводските поръчки и международната търговия, например с увеличение на месечна основа на износа с 14,4% през юни. Бизнес и потребителското доверие са нараснали през август, а заетостта се е повишила на месечна основа с 0,4% през юли, което е първият растеж от март, според Истат.

Италия беше първата западна стана, която бе ударена от пандемията от коронавируса и въведе карантина в началото на март и ограниченията продължиха до май-юни. Карантината постави основите за рекордно икономическо свиване. През април-юни брутният вътрешен продукт (БВП) се понижи с 12,8 процента на тримесечна основа, съобщи миналата седмица статистиката.

Министърът на икономиката и финансите на Италия Роберто Гуалтиери заяви, че очаква икономиката да се възстанови през третото тримесечие и не прогнозира двуцифрен спад на БВП за 2020 г. Италианското правителство се надява да съживи растежа със заеми и грантове от ЕС чрез така наречения Фонд за възстановяване на блока. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Токсичен облак от хлор блокира 150 000 души в домовете им, близо до Барселона
Командващия британския Кралски флот е подал оставка заради връзка с подчинен
Изненадващо прост метод за разрешаване на конфликти на работното място
Премиерът: Неприемливо е Радев да чертае политическия си проект в електорална надпревара с "Възраждане"
Макрон, Мерц, Стармър и Туск отидоха в Киев, за да покажат "непоколебима" подкрепа за Украйна
Радев: По-важно от напрежението в Европа, е напрежението в България
Наталия Киселова: Въпросът за референдума за еврото е спорен
Устойчивост vs. икономика vs. енергия. Кой кого командва?