Избрана или не за шеф на ЕК, Урсула фон дер Лайен подава оставка като министър

Избрана или не за шеф на ЕК, Урсула фон дер Лайен подава оставка като министър

Ще поискам Европейският парламент да ми гласува доверие и независимо от изхода от вота, аз ще подам оставка като министър на обраната, за да служа с всички сили на Европа - това обяви в Туитър номинираната за председател на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя уточнява, че ще депозира оставката си в сряда, денят след гласуването на кандидатурата й, което се очаква да започне към 19.00 ч. българско време тази вечер. Консерваторката от партията на Ангела Меркел споделя още в поста си в Туитър, че е благодарна за годините на работа като министър на отбраната, които е споделила с германските въоръжени сили. Фон дер Лайен оглави германското министерство на отбраната през 2013 г.
Изходът от утрешния вот е несигурен, цари разделение сред повечето политически групи относно номинацията. Очаква се ЕП да обяви резултатите около 21.00 ч. българско време. Изборът ще стане чрез тайно гласуване, като вотът би бил успешен при минимум 374 гласа в 747-местния ЕП. Засега е сигурно, че Урсула фон дер Лайен ще има подкрепата на всички 182 членове на консервативната Европейска народна партия. Преди гласуването това тя ще има три възможности да говори пред евродепутатите и ще разполага с 30 минути, за да изложи работната си програма.

Ангела Меркел коментира заявеното от министърката намерение да подаде оставка с думите, че уважава решението на Фон дер Лайен и добави, че е ясно, че "тя навлиза в нова фаза", предаде Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Данъчен проблем: Шефът на Ferrari ще полага една година общественополезен труд
Имение с отстъпка: Свалят 25 млн. долара от цената на бившия дом на Рики Мартин
Световните петролни компании съкращават работни места поради ниските цени на "черното злато"
На днешната дата, 10 септември. Рождениците днес
Велосипедист покорява планините в това поразително видео
Goldman Sachs ще управлява пенсионни активи на Shell за 40 милиарда долара
Жива акула на повече от 5 века откриха край Гренландия
"Хитачи" открива нов завод за железопътни вагони на стойност 100 милиона долара близо до Вашингтон