Канадска провинция въвежда данък за неваксинирани

Канадска провинция въвежда данък за неваксинирани

Канадската провинция Квебек ще начислява здравен данък на жителите, които не са ваксинирани срещу ковид, съобщи Би Би Си. В момента Квебек, в който е регистриран най-големият брой смъртни случаи, свързани с COVID-19 в Канада, се бори с рязкото увеличаване на новозаразените.

Във вторник премиерът на провинцията обяви, че тя ще бъде първата в страната, която ще накаже финансово неваксинираните. Само около 15 % от жителите на Квебек не са ваксинирани, но те съставляват около половината от всички хоспитализирани.

Според федералните данни малко над 84% от жителите на Квебек са получили поне една доза ваксина към 1 януари, предава БГНЕС. Премиерът Франсоа Лего заяви по време на пресконференция, че хората, които не са получили първата си доза ваксина, ще трябва да платят "вноска". Размерът на таксата все още не е определен, но по думите му тя ще бъде "значителна".

"Мисля, че в момента става въпрос за справедливост към 90 % от населението, които са направили някои жертви. Мисля, че им дължим подобна мярк", каза Лего. 

Миналата седмица провинцията обяви, че ще изисква доказателство за ваксинация при закупуване на алкохол. Въведен е и комендантски час, вторият от началото на пандемията, който продължава от 22:00 до 05:00 часа всеки ден. Във вторник броят на смъртните случаи в Квебек достигна 12 028.

През предходния 24-часов период бяха регистрирани 62 смъртни случая. Дневната цифра на починалите е сходна с тази от януари 2021 г., преди в провинцията да започне широкомащабна ваксинация. Болниците в Монреал, най-големия град в провинцията, са с почти 100% запълнен капацитет и вече започнаха да ограничават грижите, които не са свързани с коронавируса. Повече от 200 души от бездомното население на града също са дали положителни проби, което показва, че има епидемия. Това се случва на фона на сериозното застудяване, което препълва приютите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Пентагонът е дал зелена светлина за предоставяне на „Томахоук“ на Украйна. Решението е в ръцете на Тръмп
Румен Радев: Само партията, която лично аз обявя, може да бъде моя партия
Тоалетна от масивно злато ще бъде предложена на търг в „Сотбис“
Китайският президент Си Дзинпин предлага създаване на глобален орган за регулиране на изкуствения интелект
Заради липса на пратки закриват над 200 пощенски клонове в Гърция
Френският премиер призовава за преговори на закрити врати след одобряването на нов данък върху богатството
„Киев пост“: Освен в Румъния, САЩ ще намалят военното си присъствие и в България, Унгария и Словакия
Методът 1-2-48 за борба с бърнаута