Кметът на Ница отказа градът да приема афганистански бежанци

ЕС

Кметът на Ница Кристиан Естрози категорично се противопоставя на приемането на нови бежанци в града, като аргументира позицията си с опасения за безопасността на жителите на града. 

„Не, не искам да приемам бежанци тук, това е очевидно. Нашият град стана жертва на тероризъм преди няколко години“, подчерта Естрози в ефира на радио RTL, припомняйки терористичната атака на 14 юли 2017 г. на Английската алея, когато камион връхлетя група хора и уби 86 души, а също и за нападението срещу енориаши на църква в Ница, при което загинаха трима души. 

В тази връзка ръководителят на градската администрация призова за строга миграционна политика, по-специално чрез създаване на пунктове за приемане на молби за убежище извън страната, предава Агенция "Фокус". 

„Това е необходимо, за да не се подават молби за убежище след пристигане във Франция, а в консулствата, на границата. Необходимо е да се обсъди координацията на международно ниво по отношение на контрола [на границите] и репатрирането“, препоръча Естрози. 

Той се застъпи за по-мащабни експерименти с използването на високи технологии, за да се гарантира безопасността в градовете. Кметът припомни, че в Ница има 3,8 хиляди външни камери за видеонаблюдение, но кметството не може да получи разрешение да използва система за разпознаване на лица за проследяване на екстремисти, престъпници или незаконни мигранти. 

„Трябва да разберете, че завземането на властта от талибаните е заплаха за сигурността на западния свят и свободните страни. Международната общност трябва да координира усилията“, каза Естрози. 

Ръководителите на администрации на други големи градове във Франция не споделят позицията на Естрози и много, включително кметовете на Гренобъл, Лил, Лион, Марсилия, Руан, например, изразиха готовност да приемат афганистански бежанци. Париж, където през 2015 г. се случиха най-кървавите терористични атаки в историята на Петата република, също се готви да приеме бежанци от Афганистан, а кметицара Ан Идалго обеща да направи всичко възможно, за да им осигури достоен живот условия.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка