Комисията в Сената на САЩ одобри Майк Помпео за държавен секретар

ЕС

Кандидатът за държавен секретар на САЩ Майк Помпео получи одобрението на комисията в Сената, след като в последната минута републиканския сенатор Ранд Пол промени гласа си в полза на директора на ЦРУ, предаде „Ройтерс“.

Комисията по международни отношения в Сената подкрепи назначаването на Помпео за държавен секретар с 11 гласа „за“ и 9 „против“, след като всички републиканци изрази подкрепата си за кандидатурата, докато демократа Крис Коунс гласува с „въздържал се“, тъй като един от републиканците в комисията е бил на погребение извън града.

Лидерът на републиканското мнозинство в Сената на Мич Макконъл заяви, че кандидатурата на Помпео ще бъде утвърдена от целия сенат до края на седмицата, което ще позволи на новия държавен секретар да присъства на срещата на върха на НАТО в петък.

През 15-те месеца, който Помпео прекара като директор на ЦРУ, той успя да се превърне в един от най-близките съветници на американския президент Донадл Тръмп, като наскоро той посети Пхенян, за да подготви срещата на високо равнище между Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

Демократите смятат Помпео за „политичекси ястреб“ и се притесняват от неговите изказвания срещу хомосексуализма и исляма.

„Не вярвам, че Май Помпео е човек, който винаги ще подкрепя дипломацията пред конфронтацията, особено на фона на агресивните външнополитически гласове, които се чуват около него“, заяви сенаторът демократ Робърт Менендес, визирайки изразената от Помпео подкрепа за смяната на режимите в Иран и Северна Корея.

Ранд Пол, чиито глас се оказа решаващ за одобрението на Помпео, многократно заплашваше, че ще се противопостави на политическите номинации на Тръмп, който наскоро определи Пол като „добър човек“, който „никога не е разочаровал“ партията.

Подкрепата на Пол спаси Помпео от това да се превърне в първия кандидат за държавен секретар, който да бъде отхвърлен от комисията в Сената, откакто тя разглежда номинациите за позицията от края на 19 век.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Звездите за бизнеса от 17 до 23 август: Време за нови цели и амбициозни проекти
Спряха разрешителните на 12 склада на индийски гиганти в хранителния сектор
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света