Литва обяви Русия за "терористична държава"
Литва призна Русия за държава, „поддържаща и извършваща тероризъм“ с резолюция, приета с пълно единодушие от всички 128 членове на парламента на страната, съобщи РИА Новости, позовавайки се на портала Delfi.
„Руската федерация, чиито въоръжени сили умишлено и систематично избират цивилни цели за бомбардировки, е държава, която подкрепя и извършва тероризъм“, се казва в гласуваната резолюция.
В документа се отбелязва още, че Литва счита действията на Русия в Украйна за "геноцид на украинския народ" и призовава световната общност да организира международен наказателен трибунал, който да разследва и оценява действията на Русия.
Говорителят на руското Външно министерство Мария Захарова определи приетата от литовския парламент резолюция като "екстремистка".
По-рано литовските депутати предложиха 9 май да стане „Ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Украйна“. В обяснителна бележка към проекта за изменения в закона за паметните дати те обвиниха Русия в "геноцид" над украинското население.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Футболен хазартен спекулант загуби 1 млн. долара след залог за Испания в мача с Кабо Верде на Световното
Спорт |Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
Политика |SoftBank пуска услуга с технологията на OpenAI за защита от кибератаки
Компании |Съдът в Испания решава дали да отнеме паспорта на съпругата на премиера
Свят |Европейските борси се оцветиха в зелено, докато инвеститорите анализират споразумението между САЩ и Иран*
Финанси |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
Енергетика |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки
България |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.