Над половината деца в света са застрашени от война, бедност или дискриминация
Над 1,2 милиард деца по света, което е над половината от общия им брой, са застрашени от война, бедност или полови дискриминации, се казва в годишния доклад на британската неправителствена организация "Спасете децата" (Save the Children), цитиран от Франс прес и ДПА.
В доклада, озаглавен "Многото лица на отхвърлянето", организацията прави класация на 175 страни по показатели за заплахи за децата по отношение на образованието, здравеопазването, храненето и насилието, като недохранване, ранно забременяване, липса на достъп до образование, детски труд, детски бракове и крайно насилие, предава БТА“
Най-добре се представят Сингапур и Словения, а след тях са Норвегия, Швеция и Финландия. В дъното на класацията са десет страни от Централна и Западна Африка, като на последното 175-о място е Нигер.
Организацията подчертава, че "въпреки тяхната икономическа, военна и технологична мощ" САЩ (36-о място), Русия (37-о място) и Китай (40-о място) са след всички страни от Западна Европа в тази класация. България е на 48-о място.
"Фактът, че страни със сходни равнища на доходи показват толкова различни резултати сочи, че политическият ангажимент и инвестирането са решаващи", заяви генералният директор на "Спасете децата" Хеле Торнинг-Шмит.
Положението на децата в 95 от 175 страни се е подобрило спрямо миналата година, включително в България, но в 40 страни "условията значително са се влошили".
Общо над един милиард деца живеят в страни с голяма бедност, а 240 милиона в страни, където се води война. "Спасете децата" отбелязва също, че 575 милиона момичета живеят в общества, "където сексистките предразсъдъци са сериозен проблем". Трите заплахи се кумулират в 20 страни, сред които Афганистан, Сомалия, Йемен и Южен Судан.
Зоните на конфликти утежняват проблемите: там детският труд и принудителните бракове са по-чести, отколкото в други страни, а всеобщо начално образование практически липсва.
"Спасете децата" призовава правителствата от цял свят да предприемат спешни действия. "В противен случай обещанията, които всички страни направиха на ООН през 2015 г. да позволят на всяко дете да живее, да се образова и да бъде защитено, няма да бъдат спазени", предупреди организацията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Служебните бележки за явяване на матура могат да бъдат и на електронен формат
България |Унгария привика руския посланик след мащабна атака с дронове близо до границата с Украйна
Свят |Френският парламент: Лувърът е пренебрегнал сигурността преди обира през октомври
Любопитно |ЕС към Лондон: Смекчете „червените линии“, ако искате истинско сближаване
ЕС |Още един: Доставчик на кетамин за звездата от „Приятели“ Матю Пери беше осъден в САЩ
Свят |Денят, в който Рим се опита да забрани инфлацията
Икономика |Премиерът: Тепърва започва същинската работа за набелязване на конкретни мерки с цените
България |Glovo е ключов фактор за навлизането на електронната търговия в местната икономика
Компании | Advertorial |Новата динамика на пазара на труда: къде всъщност се разминават очакванията
Икономика |Приеха на първо четене промените в Закона за защита на потребителите
България |Времето: Нови валежи в следобедните часове
България |На днешната дата, 14 май. Рождениците днес
На днешната дата |Тайната на изключителната креативност
Техники за успех |ADVERTORIAL
Първите автомобили Zeekr вече са в България - Еspace Auto поставят нов стандарт при електромобилите в страната
Fibank осъществи най-значимото международно пласиране на българска банка с две емисии облигации на обща стойност от 310 млн. евро
Коментари
Няма въведени кометари.