Нови протести в Скопие срещу промяната на името

ЕС

Повече от 1000 македонци излязоха на протест пред сградата на парламента в Скопие, за да изразят недоволство от споразумението с Гърция за смяна на името на Македония, предаде Ройтерс.

До протестите от вчера се стигна, след като миналата седмица външните министри на Гърция и Македония - Никос Кодзияс и Никола Димитров подписаха договор, който предвижда промяна на името на югозападната ни съседка на „Република Северна Македония“.

Споразумението, което ще отвори пътя на Македония за членство в ЕС и НАТО, предизвика вълна от протести и в двете страни.

Вчерашната проява, която бе организирана от студентското движение „Младите за Македония“, мина под мотото „Никога Северна, винаги Македония“.

Демонстрантите развяваха македонски знамена и плакати с надпис „Не искаме да се откажем от името“ и скандираха „Предатели!“, визирайки правителството на премиера Зоран Заев.

Протестите протекоха без сериозни сблъсъци и инциденти.

В сряда споразумението за името бе ратифицирано от парламента в Скопие, но то предстои да бъде одобрено от македонският президент Георге Иванов, който няколкократно заяви, че няма да го подпише.  Ако президентът наложи вето, договорът ще бъде върнат за второ гласуване от парламента. Окончателното решение ще вземат гражданите на Македония на референдум през есента.

Спорът за името датира от 1991г., когато Република Македония обяви независимост от бившата Югославия.  Гърция обаче възпрепятстването на присъединяването на Македония към НАТО и ЕС, тъй като според Атина името на страната крие териториални претенции.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Времето: Слънчево утро, но следобед ще се заоблачи, а на места и ще превали
На днешната дата, 23 юли. Рождениците днес
САЩ и Саудитска Арабия подписаха знаково ядрено споразумение
Върнете стратегическия сторителинг обратно в центъра на растежа
ЕС одобри сливането на Paramount и Warner Bros за 110 милиарда долара
Цените на петрола се повишиха до шестседмичен връх на фона на ескалацията на напрежението в Близкия изток
25 безполезни, но много любопитни факти