Опитаха да откраднат оригинал на Магна харта

Опитаха да откраднат оригинал на Магна харта

Арестуваха мъж при опит да открадне Велика харта на свободите или както е известна в цял свят Магна харта от катедрала в британския град Солсбъри, пише ВВС. 

45-годишният крадец се опитал да разбие с чук стъкления съркофаг, в който се пази документа малко преди 17 часа местно време в четвъртък, съобщи полицията в Уилтшир. 

Магна хартата не е пострадала и никой не е бил наранен, казаха от полицията.

Магната хартата е един от най-важните документи в британската история. Той е съставен през юни 1215 г. и очертава правата и интересите на феодалната аристокрация и гражданите от репресивните действия на представителите на кралската власт. Това е първият документ в английската история, който ограничава кралската власт и представлява началото на демократичното конституционно право. След подписването на хартата от крал Джон I, няколко екземпляра са разпратени из цялата страна "като доказателство за решението на краля", според уебсайта на катедралата "Солсбъри".

Документът също така повлиява конституциите и правните системи на други страни по света, като например американския Закон за правата.

Само четири оригинални копия оцеляват до днес, а катедралата "Солсбъри" е дом на най-запазеното.

"Стъкленият слой, който е най-близо до самия документ, е напълно недокоснат, но чукът е нанесал щети по първия стъклен панел", съобщава преподобният Пападопулос, свидетел на вандалщината.

След като не е супял да разбие стъклената кутия, крадецът си е тръгнал и е заловен недалеч от катедралата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Financial Times: Мошеници доказват с AI „автентичност“ на произведения на изкуството през застрахователи
Типове поведение, които обезсмислят титлата „лидер“
Дания недоволства от избора на Тръмп на пратеник, подкрепящ американския суверенитет над Гренландия
Цитат на деня
На днешната дата, 23 декември. Рождениците днес
Япония се готви да възобнови дейността на най-голямата атомна електроцентрала в света близо 15 години след Фукушима
Президентът на Финландия пред Fox News: Остават най-трудните 5% до постигането на мирно споразумение за Украйна
Съдът възстанови възнаграждение на Мъск и той стана първият с богатство над 700 милиарда долара