Турция прие закон срещу презапасяването със стоки
Турският парламент одобри закон, целящ да предотврати презапасяване със стоки. Предвиждат се по-високи глоби за подобни действия в условията на нарастване на потребителските цени, предаде в."Хюриет дейли нюз".
Член от закона, регулиращ търговията на дребно, бе променен, като бяха въведени по-високи глоби за производители, доставчици и търговци на дребно, които предприемат действия, причиняващи недостиг на стоки, нарушаване на работата на пазарите и свободната конкуренция.
Законът, одобрен от парламента, повишава глобите за презапасяване със стоки. Съгласно новите текстове долната и горната граница на глобите за подобни нарушения са увеличени съответно на 100 000 турски лири, около 7300 долара, и 2 милиона турски лири,146 000 долара, от 50 000 турски лири и 500 000 турски лири, както предвиждаше досегашното законодателство, предава БТА.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган многократно предупреждава, че правителството няма да позволи компании да се презапасяват. Ердоган твърди, че увеличенията на цените се дължат отчасти на презапасяване и алчност, като изтъква, че някои от резките увеличения в потребителските цени могат да се обяснят с колебанията във валутните курсове.
Според последни данни, оповестени от Турския статистически институт, през декември потребителските цени са се повишили с 13,6% на месечна база и с 36,1% на годишна база.
По-рано тази седмица Ердоган заяви, че в икономически план Турция е оставила най-лошото зад гърба си и се приближава стъпка по стъпка към своите цели, като обеща, че правителството ще предприеме всички мерки, за да облекчи бремето на хората в резултат на прекомерно високите цени и трудностите, произтичащи от колебанията във валутните курсове.
Ключови думи
|
|
Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |Турция и Австралия искат 35% от световната енергия да бъде електрифицирана до 2035 г.
Свят |BofA предупреждава за „червени флагове" по отношение на американските акции
Финанси |Великобритания инвестира 1,1 млрд. паунда в национален суперкомпютър с изкуствен интелект
Свят |Бившият президент на УЕФА Мишел Платини заведе дело срещу ФИФА и президента ѝ Джани Инфантино
Спорт |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Свят |Любомир Качамаков: Необходимо е ясно, предвидимо и устойчиво планиране
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Франция и Германия се отказаха от проекта за съвместен изтребител
ЕС |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.