Ражда се нова република: Барбадос се разделя с британската монархия

Ражда се нова република: Барбадос се разделя с британската монархия

На 30 ноември бившата британска колония Барбадос официално ще прекрати позицията на британската кралица Елизабет II като държавен глава на страната. На поста ще застане генералният губернатор на острова Сандра Мейсън. Така карибската страна ще скъса последните си имперски връзки с Обединеното кралство близо 400 г. след пристигането на първите английски кораби, пише Ройтерс.

От Барбадос представят оттеглянето на кралица Елизабет II като държавен глава, която е монарх на още 15 други държави, включително Обединеното кралство, Австралия, Канада и Ямайка, като знак за увереност и начин най-накрая страната да скъса с колониалната си история.

„Това е краят на историята на колониалната експлоатация на духа и тялото“, коментира професор сър Хилари Бекълс, историк от Барбадос. Той каза, че това е исторически момент за страната, за Карибите и всички постколониални общества

„Народът на този остров се е борил не само за свобода и справедливост, но и за да се освободи от тиранията на имперската и колониалната власт ", казва Беклъс.

Новата република ще се появи на бял свят точно 55 години след обявяването на независимостта на Барбадос. Това събитие може да се превърне в предвестник на по-широка кампания сред бившите колонии за прекъсване на вързките с британската монархия, която се подготвя за края на почти 70-годишното управление на Елизабет II и възкачването на престола на Чарлз.

Ходът на Барбадос е първият случай, в който държава се отказва от британската монархия от близо 30 години. Мавриций – малка островна държава в югозападния Индийски океан, се провъзгласи за република през 1992 г., но остана част от т.нар „Общество на нациите“ - международна организация, включваща държави с общо население от 2,5 млрд. души, които в миналото са били част от Британската империя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
Макрон: Франция ще признае официално Палестина за държава
Зеленски ще иска помощ от Европа за възнагражденията на украинските войници
Легендарният кечист Хълк Хоган почина в дома си във Флорида
САЩ спират всички грипни ваксини с плашещ антиваксърите живачен консервант
Премиерът на Тайланд: Ескалацията на военните сблъсъци с Камбоджа може да доведе до война
Шефът на Starbucks е получил 6666 пъти по-голямо заплащане от типичния служител
Сагата продължава: Макрон подаде нов съдебен иск срещу блогърка, допуснала, че жена му е мъж