САЩ отхвърлиха искането на Москва за гаранция, че Украйна няма да стане член на НАТО

САЩ отхвърлиха искането на Москва за гаранция, че Украйна няма да стане член на НАТО

САЩ отхвърлиха искането на Русия за гаранция, че Украйна няма да приемана в НАТО, предаде Би Би Си.

В официален отговор на исканията на Москва американският държавен секретар Антъни Блинкън заяви, че Вашингтон предлага на Русия „сериозен дипломатически път“, подчертавайки готовността си да изслушат позицията на Москва.

Междувременно от руската страна заявиха, че ще прегледат отговора на Вашингтон, който е координиран с НАТО.

Русия настоява за правни гаранции, че НАТО няма да се разширява повече на изток, че военната инфраструктура на Алианса ще бъде изтеглена на позициите от 1997 г. и че в непосредствена близост до руските граници няма да се разполагат ударни оръжейни системи.

През последните седмици напрежението между НАТО и Русия ескалира, след като Москва струпа свои войски по границата с Украйна, което според западните държави е знак за подготовка за нахлуване. Москва отрича да планира инвазия.

Блинкън също така заяви, че отговорът на САЩ на руските искания е изяснил „основни принципи“ на Вашингтон, включително предпазване на суверенитета на Украйна и нейното право да избира дали да бъде част от съюзи за сигурност като НАТО.

„Не трябва да има съмнение относно нашата сериозност, що се отнася до дипломацията, като ние действаме с еднаква концентрация и сила за подсилване на отбраната на Украйна и подготвяне на бърз и единен отговор в случай на по-нататъшната руска агресия“, каза той.ь

„Остава на Русия да реши как да отговори“ добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
Специалистът Моуриньо остави 747 000 евро сметка за хотел при напускането на „Фенербахче“
За първи път: Съд в Гърция наложи 1,7 млн. евро глоба за жестокост към животни
Борисов: Имаме име за особен управител в "Лукойл", чакаме Радев да се произнесе
Германия ще предостави допълнителни 40 млн. евро зимна помощ на Украйна
Енергийният министър: България има бензин за половин година и дизел за четири месеца
Силна магнитна буря може да доведе до появата на сияние над България
Международен екип от учени откри на границата между Албания и Гърция най-голямата паяжина в света