САЩ предупредиха Русия за санкции заради Украйна

ЕС

Съединените щати призоваха Русия да изтегли войските си от украинската граница, предупреждавайки, че руската инвазия ще предизвика санкции, които ще ударят Москва по-силно от всички, налагани до момента, предаде „Ройтерс“.

„Не знаем дали президентът Путин е взел решение за нахлуване. Знаем, че той създава капацитет за това в кратки срокове, ако го реши“, обяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън.

По думите му, ако Русия тръгне по пътя на конфронтацията по отношение на Украйна, отговорът ще включва „редица икономически мерки с голямо въздействие, които сме се въздържали да прилагаме в миналото“.

Блинкън говори в латвийската столица Рига, след като се консултира с външните министри от НАТО и Украйна да реагират на това, което Киев описва като натрупване на над 90 хил. военни от Русия близо до границата между двете държави.

Русия превзе полуостров Крим от Украйна през 2014 г., но отрича агресивните намерения в настоящата криза и казва, че с този ход отговаря на заплашителното поведение от страна на НАТО и Украйна.

Блинкън отказа да назове какви точно санкции биха били приложени и призова Москва и Киев да се върнат към дипломацията и да възродят плана за мир от 2014 г. за Източна Украйна.

Русия притъпи въздействието на санкциите, наложени заради инвазията в Крим, като намали заемите си на външните финансови пазари и поддържа големи валутни и златни резерви.

Но сега Западът има по-голям потенциал, ако се насочи към новоизградения газопровод под Балтийско море – „Северен поток 2“, през който Русия иска да започне да изпомпва газ веднага щом получи зелена светлина от германския регулатор.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Седемтте чудеса на света: Археолози откриха на морското дъно 80-тонни камъни от Александрийския фар
Звездите за бизнеса от 4 до 10 май: Практични решения и устойчиви стратегии
Щерьо Ножаров: България не е в дългова спирала, но рискът от корекционна процедура остава
Snickers разширява платформата „Hungry“ около продуктите с фъстъчено масло
Ръст на хантавируса в Аржентина след случаите на заразени на круизен кораб
Цените на луксозните имоти скачат. Къде инвестират богатите?
На днешната дата, 7 май. Рождeниците днес