Шефовете на Google, Amazon, Alphabet и Apple се явиха на изслушване в американския Конгрес
В Конгреса на САЩ се явиха на изслушване главните изпълнителни директори на четири от най-големите американски технологични компании, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Главните изпълнителни директори на Facebook, Amazon, Alphabet (компанията майка на Google) и Apple - Марк Зукърбърг, Джеф Безос, Сундар Пичай и Тим Кук осъществиха видеоконферентна връзка с конгресмените от антитръстовата подкомисия при Камарата на представителите заради пандемията от коронавируса.
Във встъпителните си думи на изслушването конгресменът демократ Дейвид Сисилини, председател на антитръстовата подкомисия, остро разкритикува четирите корпорации. "Те имат прекалено много власт", подчерта Сисилини и допълни, че тези компании "имат мотиви и възможност да злоупотребяват с тази власт", предаде БТА.
Изпълнителните директори представиха на вниманието на конгресмените голямо количество информация за степента на конкурентност на пазарите, в които действат компаниите, за стойността на иновациите на компаниите и за услугите, които те предоставят на потребителите. Те обаче изпитаха известни затруднения при даването на отговори за бизнес практиките на компаниите. Конгресмените ги изтъкнаха пред тях и опасенията си във връзка с предполагаемите политически пристрастия на технологичните гиганти, с въздействието им върху американската демокрация и ролята им в Китай.
Най-тежките въпроси за Google и Amazon бяха във връзка с обвиненията, че двете компании използват платформите си, за да събират информация за конкурентите си по начин, който им дава нечестно преимущество на пазара.
Изпълнителният директор на Amazon Джеф Безос, който за първи път се явява на изслушване пред Конгреса, заяви, че не може да гарантира, че компанията му не е използвала информацията на продавачи, ползващи платформата на Amazon, за да произведе продукти, конкуретни на техните - твърдение, което досега бе опровергавано от компанията и от нейните ръководители.
Изпълнителният директор на Google Сундар Пичай се опита да защити компанията си от обвиненията на Сисилини, че тя използва доминиращото положение на търсачката си, за да краде идеи и информация от други уебсайтове и за да манипулира резултатите в търсачката си, за да тласка потребителите към по-голямо потребление на дигиталните услуги на Google. Пичай на няколко пъти каза, че Google се опитва да предоставя най-полезната и релевантна информация на стотици милиони хора.
Докато демократите се фокусираха върху проблемите с конкуренцията на пазара, няколко конгресмени републиканци изразиха недоволството си от това, че големите технологични компании цензурират консерваторите. Републиканците изразиха и опасенията си от бизнес дейността на компаниите в Китай.
Преди заседанието в Конгреса американският президент Доналд Тръмп написа в Twitter, че Конгресът трябва да предприеме действия срещу технологичните компании. Тръмп, които имаше сблъсъци с няколко от най-големите технологични компании, заплаши вчера да предприеме действия срещу тях, ако Конгресът не направи необходимото за постигане на справедливост.
През юли 2019 г. стана ясно, че американските власти се готвят да започнат мащабно разследване срещу четирите компании за проверка на възможни техни нарушения на антимонополното законодателство.
По данни на Ройтерс, пълномощията в хода на разследването ще бъдат поделени между федералната търговска комисия на САЩ, която взе под свой надзор Amazon и Facebook, и министерството на правосъдието, което обследва Apple и Google
Заедно с това, собствено разследване обявиха демократите в камарата на представителите на Конгреса на САЩ.
|
|
Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |Турция и Австралия искат 35% от световната енергия да бъде електрифицирана до 2035 г.
Свят |BofA предупреждава за „червени флагове" по отношение на американските акции
Финанси |Великобритания инвестира 1,1 млрд. паунда в национален суперкомпютър с изкуствен интелект
Свят |Бившият президент на УЕФА Мишел Платини заведе дело срещу ФИФА и президента ѝ Джани Инфантино
Спорт |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Свят |Любомир Качамаков: Необходимо е ясно, предвидимо и устойчиво планиране
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Франция и Германия се отказаха от проекта за съвместен изтребител
ЕС |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.