Чехия освободи бивш кюрдски лидер, издирван от Анкара

Чехия освободи бивш кюрдски лидер, издирван от Анкара

Чешки съд реши да освободи бившият лидер на сирийската кюрдска Партия на демократичния съюз (PYD) Салех Муслим, въпреки призивите на Турция за неговата екстрадиция, предаде „Вашингтон пост“.

Муслим, който бе задържан в неделя в чешката столица Прага, е издирван от турските власти за тероризъм, като по-рано през февруари Анкара обяви награда от 1 млн. долара за неговото улавяне.

Според адвоката на Муслим, неговият клиент е обещал пред съда, че няма да възпрепятства съдебните процедури и разследването.

Анкара смята Партията на демократичния съюз за „терористична групировка“, свързана с Кюрдската работническа партия (ПКК), която води ожесточена борба за независимост в югоизточна Турция от повече от 30 години.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу определи решението на съда като „скандално“, а вицепремиерът на Турция Бекир Боздаг заяви, че то ще има негативно въздействие върху отношенията между Турция и Чехия.

„Това решение е в подкрепа на терористичните групи“, коментира Боздаг.

Преди да бъде оповестено съдебното решение от Прага, турският министър-председател Бенали Йълдъръм каза, че то ще бъде „изпитание“ за чувствителността на Чехия към борбата срещу тероризма и нейната солидарност към съюзник в НАТО.  

„Независимо от резултата, тези терористични лидери няма да могат да избегнат наказание, ние ще продължим да правим животът им непоносим.“, каза Йълдъръм.  

Партия на демократичния съюз е  една от водещите сили в кюрдската коалиция в Северна Сирия, а Муслим продължава да сред най-влиятелните хора в партията, въпреки че миналата година се оттегли от съпредседателския пост.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Reuters: САЩ обмислят да платят по 100 000 долара на всеки жител на Гренландия
Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ
Русия заяви, че всякакви чуждестранни войски, изпратени в Украйна, ще бъдат „легитимни цели“
Зеленски предупреждава за мащабни атаки с настъпването на студовете
Тръмп: Мария Корина Мачадо пристига в САЩ следващата седмица
Изводи от CES: Ерата „учи веднъж, работи завинаги“ е приключила
НАП е наложила глоби за 200 000 лв. заради нарушения около въвеждането на еврото
Разпродал ли е Мадуро златния резерв на Венецуела, за да плати дълговете ѝ?