В САЩ започнаха две разследвания срещу Fаcebook

ЕС

Прокурорите на Ню Йорк и Масачузетс започнаха разследване на аферата "Cambridge Analytica", британската компания, обвинена за кражба и злоупотреба с лични данни на 50 млн. потребители на Facebook. По-рано вчера Федералната комисия по търговия в САЩ започна проверка дали Facebook е нарушила правилата за използване на персонални данни.

Прокурорите Ерик Шнайдерман и Мора Хейли изпратиха писма до шефовете на Facebook с искане да дадат обяснения. И това е първата  стъпка в разследването. "Потребителите имат право да знаят как са използвани техните данни и компании като Facebook имат фундаменталното задължение да предпазват данните на потребителите", пише Шнайдерман и продължава: "Нюйоркчани заслужават отговори и ако една компания или личност са нарушили закона, ще им бъде потърсена отговорност“.

Разследването на федералната комисия по търговията засилва още натиска върху Марк Зукърбърг с проверката дали социалната мрежа е спазила ангажимента си да иска предварително съгласие от потребителите, преди да започне да събира личните им данни и да ги предоставя на други компании, съобщи „Уолстрийт джърнъл“. Ако се докаже, че Facebook не е изпълнила условието, комисията може да й наложи глоба от 40 000 долара за всяка установена кражба на данни, добавя „Вашингтон пост“.  

Според медийните публикации Cambridge Analytica е използвала личните данни на 50 млн. потребители без съгласието им за търговски и политически цели. Компанията е създала софтуер, чрез който може да прогнозира личности и да влияе върху вота им на избори. Работила е за щаба на Тръмп през 2016 г.

Властите във Великобритания и ЕС също започнаха разследване на Cambridge Analytica.

Представителка на Европейската комисия във Вашингтон вчера поиска Марк Зукъбърг да даде обяснения пред Европейския парламент.

Снощи социалната мрежа разпространи съобщение, в което казва, че е „скандализирана, че е била измамена“ от използването на данните от Cambridge Analytica и че „разбира сериозността на проблема“.

От своя страна Cambridge Analytica твърди, че не е знаела, че достъпът до данните е бил незаконен. Тя ги е получила от професора от Кеймбридж Александър Коган. Консултантската фирма твърди, че е изтрила тези данни през 2015 г., след като Facebook е премахнала приложението на Коган, чрез което е била теглена личната информация.

Според разследванията на „Ню Йорк таймс“ и „Обзървър“ обаче компанията е запазила данните.

Управителният съвет на британската компания съобщи, че от снощи директорът Александър Никс е уволнен и че очаква пълно и независимо разследване на случая.   

Никс, възпитаник на колежа „Итън“ и на университета в Манчестър, бе уличен като мозък на аферата.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“