Японското военно министерство иска рекорден бюджет

ЕС

Японското военно министерство иска рекорден бюджет с оглед на растящите заплахи от Китай и Северна Корея, предаде АФП. Ведомството настоява да получи 5,48 трилиона йени ($50 милиарда) за финансовата година, която започва от април 2022 г. Това е увеличение с 2,6% на сумата от 5,3 милиарда йени, одобрена за текущата година. 

Новата заявка включва изграждането на пет военни кораба и на подводница, както и покупката на 12 изтребителя Ф-35. Министерството иска още да повиши отбранителните способности на страната в Космоса и киберсигурността.

"Японските военни се безпокоят основно от растящи заплахи от Китай и Северна Корея. Военните възможности на Народноосвободителната армия на Китай растат по-бързо, отколкото мислехме, а заплахите от ракетните и ядрени разработки на Северна Корея реално никога не са намалявали. Растящият военен бюджет на Япония е и резултат от натиска на САЩ да играе по-голяма роля в регионалната сигурност на фона на растящо напрежение в отношенията между Вашингтон и Пекин", каза Хидеши Такесада, експерт по въпросите на отбраната и гостуващ професор в Университета "Такушоку" пред АФП.

Китайските военни разходи растат успоредно с икономиката, като се увеличават в продължение на 26 последователни години, достигайки $252 милиарда през 2020, по оценка на изследователи. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Ferrari пуска на търг първия си електрически автомобил за 1,1 милиона долара
Как да разберете дали сте оставили добро първо впечатление?
На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
Заради мравки в храната: Собственикът на ресторант с две звезди Michelin е изправен пред затвор
Институт на Бил Гейтс: Пикът на заразата в България ще е точно след 2 седмици
В първия ден от новата година София осъмна при -15 градуса
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
8 разлики между истинските и токсичните приятели