Govtech – секторът, натоварен с надежди да върне усещането за демократичност
Един, сравнително нов сектор - т.нар. govtech се очаква да вземе по-голям превес в бизнес инвестициите през 2020 година. Той съчетава технологиите с държавните дейности като идеята е повече частни инвеститори да правят бизнес с държавните институции, което е от полза както за тях като предприемачи, така и за държавата и обществото, чиито дейност и услуги ще бъдат улеснени.
Част от инвеститорите и бизнесът не са наясно с възможностите на govtech секторът, но това предстои да се промени през 2020 година. Не там обаче е основният проблем.
Предприемачите и инвеститорите обикновено стоят далеч от правителствата и държавния сектор, припознавайки го като твърде тромав да разгърне технологичния потенциал на предлаганите от тях решения и като твърде бавен. Тъй като живеем в много технологизиран свят, това е наистина важен компонент. И се променя през последните години.
През 2020 година инвестициите в govtech сектора ще нараснат значително с нарастването на civic tech сектора. Civic tech секторът е дигиталната връзка между гражданите и държавата и расте с пълна сила, дори и в по-слабо развитите технологично държави. Голяма част от институциите и агенциите работят по дигитализацията на своята дейност, която ще е от полза на гражданите, които потребяват услугите им.
Govtech секторът от своя страна означава продажба на продукт или услуга от компании на държавата. В негова помощ идва regtech секторът, който позволява на бизнеса да се съобразява със законовите регулации. Той също е част от лавината на растеж, когато говорим за технологизирането на държавни услуги.
Трябва да ни е ясно, че навлизането на govtech сектора означава повече демократичност - онлайн гласуване на изборите, събиране на средства за политически кандидати онлайн, участие на обществото в цялостния политически процес, директен достъп до определен тип информация и то не от къде да е, а от бюрото вкъщи.
Този процес не е едностранен и от него печелят не само гражданите. Навлизането на govtech в управлението и идеалите на една държава би означавало и по-добро "доставяне" на демокрация от страна на държавата. Това означава по-лесна за управниците работа, с повече прозрачност, по-дигитализирана и с по-прагматични регулации.
Влагането на средства във възстановяването на доверието в демокрацията, което в последните години е разклатено, главно заради разкрития за намеса на избори и изборни процеси, ще доведе до повече конструктивност във всички процеси между държавата и гражданите.
Govtech секторът е на път да се превърне в едно решение, което с инвестиция в развитието си, ще спести много пари на държавата в дългосрочен план, както и много главоболия на гражданите, които са все по-недоволни от бавната работа на държавните институции в ерата на технологиите.
По публикацията работи Цветелин Димитров
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.