Intel се отказал от изграждането на завод във Великобритания заради Брекзит

Intel се отказал от изграждането на завод във Великобритания заради Брекзит

Американският технологичен гигант Intel се е отказал от изграждането на фабрика във Великобритания заради Брекзит. Това заяви главният изпълнителен директор на компанията Пат Гелсингър пред Би Би си.

По думите му Обединеното кралство е било „локация, която е била сред кандидатите за такава фабрика“, преди да напусне Европейския съюз. „След Брекзит разглеждаме страни от ЕС и се надяваме на подкрепа от блока“, коментира той.

Intel иска да увеличи производствения си капацитет на фона на глобалния недостиг на чипове, който засегна редица сектори, включително автомобилния и този на потребителската електроника.

Компанията, която е сред най-големите пpoизвoдиeли нa пoлyпpoвoдници в cвeтa, смята, че тази криза е демонстрирала нагледно, че САЩ и Европа са твърде зависими от Азия по отношение на нуждите си от чипове.

Intel инвестира до 95 млрд. долара в отварянето и модернизирането на заводи в Европа през следващите 10 години, както и за подсилване на производството си в САЩ.

Гелсингър подчертава, че фирмата „със сигурност е щяла да разгледа локации във Великобритания за нов завод, ако не се бе стигнало до Брекзит“.

„Не зная дали щяхме да намерим по-добро място във Великобритания, но в момента имаме около 70 предложения за локации в Европа от може би 10 различни страни. Надяваме се, че ще постигнем споразумение на място, както и че ще получим подкрепа от ЕС, преди края на годината“, каза той.

Според Гелсингър ситуацията с недостига на чипове „постепенно ще се подобри“ през следващата година, но е малко вероятно да се стабилизира пред 20203 г.

Инвестициите на Intel идват в момент, в който се очаква пазарът на чипове да удвои стойността си в рамките на следващите седем години до 800 млрд. долара.

Фирмата се надява да осигури субсидии в САЩ и европейски страни, където много полици смята, че зависимостта от Азия може да застраши националната им сигурност.

В момента САЩ отговаря за само около 12% от световно производство на чипове, като корейския гигант Samsung и тайванският Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) държат 70% от пазара.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ