Откриха метод за лечение на парализа

Откриха метод за лечение на парализа

Международен екип от учени е успял да открие метод за лечение на парализа, информира Medicalxpres. С помощтта на безжичен "мозъчно - гръбначен интерфейс" те правят байпас на гръбначния стълб на макак с наранен крак, възстановявайки движението в парализирания му крайник. 

Проучването е проведено от учени от Ecole Polytechnique Federale Lausanne (EPFL) в Швейцария, съвместно с учени от университетите Brown, Medtronic и Fraunhofer ICT-IMM в Германия. Изследователите, които описват работата си в списание Nature, казват, че това е първият път, когато е използвана невронна протеза за възстановяване на движението. "Системата, която сме разработили, използва сигнали, записани от моторния кортекс на мозъка, които задействат координирана електрическа стимулация на нервите в гръбначния стълб, отговорни за движението", казва асистент професор Дейвид Бортън.

Учените са създали специален чип, който се импланира в мозъка и може да записва и предава сигналите от мозъка към една изолирана част на тялото. Чипът позволява да се направи "рестартиране" на веригите от неврони, които контролират движенията на тялото. Използването на този метод позволява да се лекува парализата, без използването на стволови клетки или хирургична интервенция. Чипът би могъл да е в огромна помощ на хора, които са имали наранявания на гръбначния мозък, но разработката и доусъвършенстването на метода ще отнеме вероятно още няколко години, според Грегоар Кортин, професор в EPFL. В бъдещите планове може да залегне и създаване на възможност за връщане на сензорна информация от крайниците към мозъка. 

Вижте представянето на новия метод във видеото, качено в YouТube канала на университета Ecole Polytechnique Federale Lausanne.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Холивудската звезда с два „Оскара“-а Кевин Спейси загуби дома си и изнася концерти по клубове
22 цитата за силата и смисъла на семейството
Броят на ТЕЛК решенията е нараснал шесткратно за последните 5 години
Зеленски изрази готовност да работи по плана на САЩ за прекратяване на войната в Украйна
"Не оставяй демокрацията зад решетките": Хиляди протестираха в София и Варна
Половин век след Франко: Как се промени съвременна Испания?
Лагард: ЕС може да компенсира ефекта на митата на Тръмп с вътрешна търговия
Нова наказателна процедура на ЕК срещу България заради правната помощ за обвиняемите