Учени създадоха 3D-принтер за строителство на жилища

Учени създадоха 3D-принтер за строителство на жилища

Изследователи от Масачузетския технологичен институт са създали мобилен 3D-принтер за строителство на жилища, съобщи Си Ен Ен.

Системата позволява за по-малко от 14 часа да се изгради носещата конструкция с кръгла форма с диаметър около 15 метра и височина около 4 метра.

3D-принтерът има два въртящи се лопати – малка и голяма. Устройството се поставя на мястото, където трябва да се появи сградата, а след това двата манипулатора в автоматичен режим създават отвътре конструкцията със специална пяна.

Според авторите на принтера-строител, методът позволява по-евтино и по-бързо строителство, а освен това сградата е по-безопасна.

В бъдеще 3D-принтерът ще стане напълно автономен, но засега работата му се наблюдава от оператор заради сигурността. Създателите планират следващите устройства да се захранват със слънчева батерия.

Един от съавторите, Стивън Кийтинг, коментира, че 3D-принтерът може да се използва и в отдалечени райони или в зони на бедствия, където е трудно да се доставят традиционни строителни съоръжения. По думите му технологията ще влезе в практическо приложение през следващите 5 до 10 години, а в по-далечно бъдеще системата може да е полезна за строителство в Антарктида, на Луната или на Марс. Като строителен материал може да се ползват лед или лунен прах.

3D-технологията за строителство на домове вече успешно е изпробвана и в Русия при изграждането на жилище от около 38 кв. метра, отбелязват Си Ен Ен и ТАСС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бонусът на Дивия запад: Рио де Жанейро дава парични награди на полицаите за убити престъпници
Желязков пред Тръмп: Стратегическото партньорство е ключово за развитието на отношенията ни
Италия ще защитава световната си титла във волейбола срещу България
САЩ ще разсекретят документи за мистериозното изчезване на една от първите жени пилоти
Володимир Зеленски: Русия атакува тази нощ Украйна с около 500 дрона и 40 ракети
На днешната дата, 28 септември. Рождениците днес
Дронове са забелязани близо до най-голямата военновъздушна база на Дания
Гърция се готви за бури и наводнения заради рязко влошаване на времето