Японският суперкомпютър "Фугаку" остава световен първенец по скорост
Японският суперкомпютър "Фугаку" запазва статута си на най-бърз компютър в света. Това е потвърдено от експерти от международния проект "Топ-500", който определя рейтингите на най-мощните суперкомпютри на планетата, информира местният в. "Nikkei", цитиран от ТАСС.
"Фугаку" беше признат за най-бързия компютър в света през юни м.г., а през ноември статутът му беше потвърден. Тогава САЩ и Китай обявиха, че планират да пуснат още по-бърз суперкомпютър.
"Фугаку" заработи с пълната си мощност през март тази година в изчислителния център на японския държавен Институт за природни науки "Riken" в град Кобе.
Суперкомпютърът е създаден от корпорацията Fujitsu Electrical Corporation съвместно със специалисти от "Riken".
Машината може да извършва повече от 415 квадрилиона изчисления в секунда. Това превишава 2,8 пъти скоростта на американския суперкомпютър "Summit" от Националната лаборатория на САЩ в Оук Ридж, Тенеси, който заемаше първо място в световната класация, а сега е на втора позиция. На трето място също фигурира американски суперкомпютър, а на четвърта и пета позиция са поставени китайски машини.
В момента "Фугаку" участва в над 100 различни изследователски проекта, като сред тях има такива, които са свързани с пандемията, изкуствения интелект и прогнозирането на времето. "Фугаку" е едно от имената на планината Фуджи, свещено за японците. Тази дума също отразява името на корпорацията Fujitsu.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
МАЕ със съвети към хората как да се справят с по-високите цени на енергията
Енергетика |Министър Трайков: Никой не трябва да плаща за ток и стотинка повече от потребеното
Политика |Novartis разширява онкологичното си портфолио със сделка за милиарди
Компании |Културни кодове: 12 причини, поради които рециклирането на пластмаса се проваля
Любопитно |Tesla води преговори с китайски фирми за закупуване на соларно оборудване на стойност 2,9 млрд. долара
Технологии |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |Европейските авиокомпании предупреждават: по-високите цени на горивата ще се платят от пътниците
Бизнес |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Депутатите узакониха лобизма с понятието „представителство на интереси“
Политика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.