Създават туристически инспекторат

Създават туристически инспекторат

Предстои да се създаде звено за контрол или туристически инспекторат към министерството на туризма, съобщила в Боровец министърът на туризма Николина Ангелкова. Ангелкова е участвала в работна среща с представители на контролните институции, местната власт и бизнеса за подготовката на зимния сезон.

Новото звено ще има специфичните контролни правомощия, които до момента се осъществяват от Комисията за защита на потребителите. Ангелкова e подчертала, че съвместните проверки с КЗП ще продължат. Всичко, свързано с потребителските права, ще се запази в обхвата на КЗП съобразно Закона за защита на потребителите. Тя e съобщила, че се предвижда инспекторът да има шест регионални структури - в Боровец, Банско, Пампорово, Варна, Добрич и Бургас.

Ангелкова казала още, че сред основните приоритети на правителството е намаляване на административната тежест, а за туризма е и транспонирането на Евродирективата за пакетните пътувания. Те са включени в предложенията за промени на Закона за туризма, който предстои да се внесе в Народното събрание до края на ноември. С промените в закона някои изисквания за отделни категории места за настаняване ще бъдат промени или ще отпаднат, като това няма да се отрази на качеството на услугите, била категорична министър Ангелкова.

В началото на зимния сезон съвместно с КЗП ще се инспектират ски пистите. Ще се проследи дали се спазва категоризацията на пистите и дали те имат нужните информационни знаци. Преди всичко трябва да се гарантира високото качество на туристическата услуга и на първо място сигурността на туристите, казала още министър Ангелкова. Тя припомнила, че миналата зима, в страната е имало 19,6 на сто ръст в чуждестранните посещения. Тогава над 1,4 млн. чужди туристи са пребивавали в страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Британският вътрешен министър Шабана Махмуд обяви радикални реформи в системата за убежище, вдъхновени от Дания
На днешната дата, 16 ноември. Имен ден празнува Матей
Защо „перфектно“ често е враг на „добро“?
Слънце и високи температури в края на уикенда
Плаващо устройство превръща дъждовните капки в електричество
Останете близо до потенциалните клиенти въпреки тенденцията за дигитален детокс
Зеленски обяви смени в ръководствата на ключови енергийни компании
21-годишно проучване свързва пародонтозата и кариесите с повишен риск от инсулт