Жена оглавява General Motors за първи път

Политика за бисквитки

Бизнесът на американския автомобилен гигант General Motors (GM) ще бъде оглавен от жена за първи път. Директорът продуктово развитие в компанията Мери Бара ще стане неин изпълнителен директор, реши ръководството й. Тя ще замени настоящия шеф Даниел Акерсън.

Мери Бара се присъединява към GM още докато е студентка по електроинженерство през 1980 г., след което си проправя път към горните етажи на корпоративната йерархия. Под нейното ръководство компанията представи нови камиони и автомобила Chevrolet Impala, който бе оценен високо от списание Consumer Reports. Тя поддържа репутация на директор, който държи ниски разходите на производството и намалява бюрокрацията. Като ръководител на човешките ресурси в компанията след кризата и подпомагането й от американските власти през 2009 г., Бара издава наръчник за дрескода на работниците и служители от 10 страници. Известна е още като едно от децата на GM – баща й е работил 39 години като производител на боя за General Motors в подразделението на компанията Pontiac, което вече не съществува.

По-рано тази седмица американското правителство продаде последния си дял от собствеността в GM. Общо, то загуби около 10 млрд. долара от това, че спаси компанията от фалит в разгара на финансовата криза в САЩ през 2008 и 2009 г., когато американската хазна подпомогна GM с 49.5 млрд. долара и закупи 61% от собствеността й.

Настоящият шеф на General Motors Дан Акерсън ще напусне постовете на изпълнителен директор и председател на борда на директорите на компанията в средата на януари 2014 г., след като неговата съпруга беше диагностицирана наскоро с напреднала форма на рак. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ