7 съвета за по-успешни контакти

7 съвета за по-успешни контакти

Контактите градят нашият свят. Познанствата определят професионалното бъдеще на човека. Понякога, изменят целия курс на бизнеса. Затова под различни форми и с разнообразни поводи в развитите икономики традиционно се организират нетуъркинг събития, форуми, семинари.

Много от нас все още изпитват силни притеснения да влязат в помещение, където никога не са били, и да се представят пред куп непознати. Страхуват се дори тези, които са напреднали в професията и имат какво да разкажат. 

Авторите на сп. Entreprenuer се допитаха по темата до експерти и специално до някои от представителките на Националната асоциация на жените собственички на бизнес във Филаделфия. На базата на изследването си те обобщават 7 съвета, които могат да помогнат на хората от всякакви професии да имат повече успех с установяването на контакти, когато участват в официални събития. Ето какво изброяват те:

      1. Не се поддавайте на вътрешния си глас да пристигате късно. Въпреки че вероятно в някаква степен ще се противопоставите на себе си и ще извършите нещо антиинтуитивно, появете се на събитието по-рано. Това е много по-добра стратегия. Когато се появите по-рано от официално обявения час, ще забележите, че е много по-тихо и спокойно. Хората няма вече да са се разделили в групи. По-лесно ще откриете други, които все още нямат партньор за разговор.

      2. Задавайте лесни въпроси. Не чакайте в ъгъла на залата някой да се отправи към вас. За да стартирате разговора, просто можете да се отправите към човек или група и когато застананете пред тях просто да попитате „Може ли да се присъединя?”. Друг примерен въпрос е „Какво ви води тук?”. Не забравяйте да изслушвате внимателно отговорите. Ако не сте естествен екстроверт, вероятно сте добър слушател. А способността да се изслушва може да бъде идеален начин да се достигне до човека отсреща.

       3. Задръжте подтика си да продавате за друг път. Помнете – събитието е затова да завържете някакви контакти, да се забавлявате, да ви информират и да информирате, да получите някакво просветление. Няма нужда да опитвате да продавате минути след като сте се запознали с даден човек. Идеята е да започнете разговора. Хората понякога предпочитат да правят бизнес не с партньора си, а с някого, чиято компания харесват.

       4. Споделете страстта си. Спечелете хората с ентусиазма си. Оставете трайно впечатление като разкажете история за това как и защо сте били вдъхновени да се захванете с това, което вършите.

       5. Усмихвайте се. Лесно е, но много често се пренебрегва. Усмивката е най-добрият начин да скриете притеснението и изнервеността си. Така ще помогнете на останалите да се доближат до вас. Оставете негативната нагласа на прага на вратата.

       6. Не превземайте разговора. Най-успешните хора в изграждането на контакти са тези, които успяват да накарат другите да се почувстват специални. Гледайте хората в очите. Повторете името им. Изслушвайте това, което имат да кажат. Предлагайте теми, които са лесни за дискутиране. Бъдете човек на диалога, не говорител.

       7. Не забравяйте да последвате контакта след събитието. Често се оказва, че контактът започва от там, където стартира разговора, и свършва с края на събитието. Намерете начин по-късно да запазите връзката си с партньора, с когото сте се запознали. Дори на следващия ден да не ви се струва спешно и неотложно. Свържете се с човека до 48 часа след събитието относно нещо, което сте дискутирали.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ