Над 82% от фирмите у нас ще раздадат коледни бонуси

Над 82% от фирмите у нас ще раздадат коледни бонуси

Въпреки, че ковид кризата успя да промени значително икономическата среда и начина за премиране, по-голямата част от българския бизнес планира да раздаде коледни бонуси. Запазва се високият дял от 82,5 на сто през 2022 г. (83 на сто през 2021 г.) на фирмите, които възнамеряват да дадат допълнителни стимули за служителите си около празниците.

Спрямо 2020 и 2019 г. процентът се увеличава, когато през 2020 г. 60 на сто от предприемачите са заявили, че ще имат възможност за раздаване на бонуси за Коледа.  Това сочат данните от експресно проучване на Българската търговско-промишлена палата(БТПП). В проучването, направено в периода 2-7 декември, са участвали близо 100 браншови организациии и предприятия от различни сектори на икономиката, сред които са услугите, строителството, търговията и други, съобщиха от БТПП.

13 на сто от фирмите, участвали в анкетата, заявяват, че не предвиждат раздаването на коледни възнаграждения поради кризата с пандемията и войната в Украйна, и поради това, че предвиждат увеличение на заплатите от догодина. Около 3 на сто от управителите на българските фирми все още не са взели окончателно решение дали ще изплащат коледни бонуси на своите служители. 

Най-голям процент (42 на сто) от българските предприемачи посочват в тазгодишното проучване, че очакват да раздават коледни бонуси на своите служители, най-вече защото искат да ги мотивират и запазят. На следващо място 40 на сто от мениджърите на фирми посочват, че основен стимул за даването на коледен бонус са предстоящите празници. 33 на сто от анкетираните казват, че финансовото състояние на фирмата позволява раздаването на някакъв вид бонус на служителите.

По отношение на начина на определяне на бонусите за Коледа, по равно се разпределят процентите между работодателите, които ще дават еднакви бонуси за всички служители (41 на сто) и тези, които определят индивидуално допълнителното възнаграждение според представянето на всеки служител (40 на сто). 

Варира размерът на допълнителното възнаграждение, свързано с коледните празници. Най-голям е делът на бонусите до 200 лева – 36 на сто. Бонуси в размер 200-500 лева планират да раздадат 25 на сто, а 23 на сто от мениджърите ще раздадат допълнително възнаграждение от 500 до 1000 лева на всеки служител в своята фирма.  

14 на сто от работниците могат да очакват коледен бонус над 1000 лева, като тук се наблюдава повишение спрямо 2021 г., когато 12 на сто от работодателите са смятали да дават бонуси с такъв размер. 

По равно (46 на сто) се разпределят процентите, които показват, че фирмите планират бонусите да са еднакви спрямо миналата година или да са по-високи. Продължава положителната тенденция за намаляване дела на работодателите, които планират раздаването на по-ниски размери на бонусите от 25 на сто през 2020-а, 12 на сто през 2021 г. до 8 на сто през 2022 г.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
На днешната дата, 11 ноември. Започват „Вълчите празници”, имен ден празнуват Мина, Минчо, Виктор, Виктория
Учени откриха бактерии, които ядат пластмаса в океана
За последно: Милиардерът Уорън Бъфет ще дари 1,35 млрд. долара за благотворителност, преди да се оттегли
София влиза за първи път в престижна класация на PwC за европейските имотни пазари
Сирия се присъединява към водената от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“
Италианската кухня може да стане част от световното културно наследство на ЮНЕСКО
Европейската комисия изплаща на България 438,6 млн. евро по плана за възстановяване