GSK няма да заявява патенти в по-бедните държави

Икономика

Британският фармацевтичен гигант GlaxoSmithKline се отказа от заявяването на патенти за продуктите си в най-бедните държави в света, предава Би Би Си.

Стъпката вероятно ще направи някои важни нови лекарства по-достъпни в развиващите се икономики, разчиствайки пътя на генеричните компании към производството на евтини копия на продуктите на GSK.

Британската компания заяви, че ще предприеме постепенен подход, съобразен с финансовото състояние на всяка държава, а пълна защита на патентите ще търси в по-богатите нации.

От GlaxoSmithKline казват, че промените трябва да помогнат на пациентите, които в момента не могат да си позволят животоспасяващи лекарства.

В най-окаяните икономики други компании ще имат правото да произвеждат генерици или по-евтини копия на продуктите на британската организация.

В така наречените страни с по-нисък среден доход GSK ще продължи да заявява патенти, но и ще издава разрешителни на генеричните компании срещу роялти такса. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тръмп обяви кой влиза в Съвета за мир. Желязков и Орбан са единствените представители на ЕС
Президентът с първи пост след оставката: Готови сме, можем и ще успеем!
Единствено Люксембург изпреварва България по ръст на дълга в ЕС през третото тримесечие на 2025 г.
The New York Times: Пентагонът не е получавал заповед за подготовка на военна операция в Гренландия
Тръмп се отказа от новите мита и обяви, че се обсъжда „рамката на бъдещо споразумение“ за Гренландия
Danone и Lactalis изтеглят бебешки млека след сигнал за замърсяване
Петролът или редкоземните метали - коя ще е суровината на бъдещето?