Mozilla Firefox заменя търсачката Google с Yahoo

Икономика

Google вече няма да е търсачката по поразбиране на браузъра Mozilla Firefox. Заменя го Yahoo. Новината беше съобщена в официалния блог на Yahoo.

През последните години Google е плащала на Mozilla по около 100 милиона долара годишно за привилегията да бъде търсачка по подразбиране на Firefox. По данни на блога Ars Technica сумата е осигурявала около 85% от приходите на некомерсиалната компания Mozilla.

Договорът на Yahoo е за 5 години, съобщи в блога генералният директор на Yahoo Мариса Майер.

Още от декември промяната  ще стартира в САЩ. През 2015 г. браузърът планира всички негови потребители да преминат на Yahoo.

Условията на договора не са известни. Не е ясно и как сделката ще се отрази на партньорството между Yahoo и Microsoft. Функцията за търсене на Yahoo са изцяло базирани на търсачката Microsoft Bing.

По данни на анализаторската компания StatCounter лидер сред браузърите е Google Chrome с дял от почти 48%. Firefox е трети с 16,8%, а второто място е за Internet Explorer.

Google е световен лидер и сред търсачките, като обработва 90% от заявките от компютри и мобилни устройства. Делът на Yahoo е 3,8%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 25 до 31 май: Време за бързи решения и повече динамика
Financial Times: ЕС отказа достъп на британски стоки до единния си пазар
Как най-добрите лидери се справят със страховете си?
AI може да замести 80% от уменията. Останалите 20% ще ви направят незаменими
Защо не е добра идея да карате със зимни гуми през лятото?
Музеите в Англия се противопоставят на предложението за входна такса за чуждестранни туристи
Най-малко 120 училищни директори в испанската област Валенсия подадоха оставки
Какво трябва да знаем за новата епидемия от ебола: 3-тата най-голяма в историята