Работодателите обзети от песимизъм за бизнес климата

Икономика

С още 0.9 пункта се е понижил общият показател на бизнес климата у нас спрямо февруари. С изключение на сектора на услугите, в останалите отрасли показателят регистрира намаление, като най-големият спад е в търговията на дребно, съобщава националната статистика.

Съставният показател „бизнес климат в промишлеността" през март се е понижил с 1.6 пункта в сравнение с предходния месец. Това е резултат от влошените оценки на самите ръководители за настоящото състояние на промишлените предприятия. За следващите шест месеца обаче очакванията са заредени с лек оптимизъм. Позитивни очаквания работодателите имат и за производствената активност през следващите три месеца. Те обаче са съпроводени с намерения за съкращаване на заетите в отрасъла.

Според проучването на НСИ вече се забелязва известно забавяне в спада на производствената активност. Несигурната икономическа среда е основният фактор, затрудняващ развитието на бизнеса в отрасъла, посочен от около 61% от предприятията през март. С

ъставният показател „бизнес климат в строителството" спада с 0.4 пункта спрямо предходния месец поради негативните оценки на строителните предприемачи за настоящото бизнес състояние на предприятията.

За последния месец осигуреността на производството с поръчки е влошена, а строителната активност - намалена, но прогнозите на мениджърите за строителната дейност през следващите три месеца са по-оптимистични.

Те отчитат и известно намаление на броя на клиентите със закъснения в плащанията.

Съставният показател „бизнес климат в търговията на дребно" се понижава с 3.2 пункта в сравнение с предходния месец. Причините отново са влошените оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията.

Само в сектора на услугите съставният показател за бизнес климата нараства през март с 2.2 пункта. Тук е налице обратната тенденция - подобрени оценки и очаквания на мениджърите за бизнес състоянието на предприятията. Настоящото търсене на услуги се оценява неблагоприятно, но очакванията за следващите три месеца са оптимистични. Предприемачите в този отрасъл прогнозират и увеличение на заетите в сектора през следващите три месеца.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Испания изпраща войски в анклава Сеута, след като хиляди мигранти го щурмуваха от Мароко
Петролът поевтиня с над 2% поради ръст на доставките от Персийския залив
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"