Балцерович хвали Дянков на лекция в София

Балцерович хвали Дянков на лекция в София

„Изходът от кризата в Еврозоната се крие в правилно структурираните и проведени реформи. Те са източник на доверие и растеж”. Това заяви днес проф. Лешек Балцерович пред слушателите от майсторския клас на стартиралото в събота поредно издание на Софийското бизнес училище. Проф. Балцерович е един от чуждестранните гост лектори в програмата тази година. Той посвети голяма част от лекцията си на кризата в Еврозоната, като изтъкна, че една от причините за нея е системното надхвърляне на бюджетните разходи за сметка на нарастващ държавен дълг. Сред аудиторията днес бе и бившият финансов министър Симеон Дянков. Балцерович на няколко пъти го поздрави и даде за пример пубилчно за провежданата от него финансова политика. "По-добрият вариант за фискална консолидация е чрез намаление на разходите, вместо чрез увеличение на данъците, както направи Симеон", коментира Балцерович.

„В повечето случаи решенията изискват политики на строги икономии в комбинация с реформи за облекчаване на бизнеса, но в никакъв случай увеличаване на данъците“, подчерта икономистът.

Според „Бащата на шоковата терапия“, както наричат още Балцерович , причината за проблемите в Южна Европа не е липсата на пълна интеграция в Европа, а наличието на „лесни пари“.

„Не само проблемите на Гърция, но и тези в Италия и в Испания оказаха натиск върху Европейската централна банка (ЕЦБ) да отпечата пари и да изкупи техни облигации. Тази политика е пагубна за европейските икономики в дългосрочен план“, предупреди той. Балцерович е категоричен, че единствено реформите, които предлагат както краткосрочни, така и дългосрочни решения, а не спасителните планове и еврооблигациите, са правилният отговор на кризата, обхванала не само най-уязвимите и задлъжнели страни, но и самата единна валута .

Полският професор намира, че сегашният дебат за фискалните проблеми на Еврозоната е прекалено фокусиран върху официалните спасителни планове, включително предложените покупки на държавни облигации от страна на ЕЦБ, които са в ущърб на фискалната консолидация и реформи. Според него е заблуда предположението, че реформите ще донесат ползи само в дългосрочен план. Това допускане автоматично извежда на преден план спасителни планове.

Балцерович подчерта, че правилно структурираните реформи имат както краткосрочни, така и дългосрочни ефекти, защото „парите реагират още при обявяването на адекватните реформи“. За пример той даде доходността през 2009-а на държавните облигации на страните, засегнати от кризата.

„Една група, в която влизат България, Естония, Латвия и Литва (групата BELL) – отбелязаха скок през 2009 г., но той бе последван от рязък спад. Друга група - Португалия, Ирландия, Италия, Гърция и Испания (от PIIGS), регистрираха разнопосочна динамика. Икономиките на Гърция и на Португалия се покачиха и до сега не са се понижили, а тази на Ирландия показва низходящата динамика. Тези различия до голяма степен могат да се обяснят с разликите в степента и структурата на реформите във всяка една от тези страни“, обобщи икономистът. Той уточни, че терминът BELL e негов и с него обобщава групата страни, които са започнали навреме програми за фискална консолидация и поради това в момента са в добра позиция за постигане на растеж.

Според Балцерович преминаването на България към еврото е логична стъпка. Единната валута е подходяща котва за малки отворени икономики, зависими от износа и вноса.

Проф. Лешек Балцерович е идеологът на икономическите реформи в Полша. През 1989 г. той като вицепремиер и министър на финансите създава и прилага радикална икономическа програма за стабилизация.

Автор: Светлана Тодорова - Ваташка, Начо Стригулев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ