Втори сме по ръст на индустриалното производство в ЕС

Икономика

Индустриалното производство в България през февруари е нараснало с 5,1% спрямо същия месец на 2012 г. По този показател страната ни се нарежда на второ място от всичките страни-членки на ЕС след Румъния (6,5%), показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”. На противоположния полюс се нарежда Финландия със спад на индустриалното производство от 7,5%, следвана от Испания (-6,5%), Гърция (-3,9%) и  Италия (-3,8%).

През февруари 2013 г. в сравнение със същия период на 2012 г. промишленото производство в ЕС намалява с 2,5%, а в Еврозоната – с 3,1%.

На годишна база производството на трайни суровини пада с 4,5% в ЕС и с 4,8% в ЕС, на на капиталови стоки намалява съответно с 2,8% и 2,5%. Ръст се наблюдава единствено при производството на малотрайни суровини с 0,7% в ЕС и с 0,1% в Еврозоната.

На месечна база индустриалното производство нараства с 0,4% в двете зони, докато в България има спад от 2%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Смъртта на “пластмасовия” маркетинг: защо авторството ще бъде най-ценният актив в ерата на изкуствения интелект?
Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum